2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

Poranek Wielkanocny w ZS im. Jana Pawła II

by Bartosz Kaluga on Marzec 24, 2016

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie PSP nr 2 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Szydłowcu przygotowali przedstawienie pt. „Jak to kiedyś bywało” pod kierunkiem pani wicedyrektor Joanny Miernik i Elżbiety Łaty, wprowadzając wszystkich w świąteczną atmosferę. Celem przedstawienia było przybliżenie uczniom zwyczajów i tradycji wielkanocnych oraz zachęcenie do ich kultywowania.

Uroczystość odbyła się 23 marca 2016 r. w auli szkoły.Uczniowie kl. 6s przedstawili szczegółowy opis zwyczajów Wielkiego Tygodnia, Wielkiego Postu, Niedzieli Palmowej oraz Święconki. Natomiast aktorzy z kl. 5b zaprezentowali wiersze i piosenki związane ze Świętami Wielkiej Nocy. Dzieci ubrane były kolorowo, wiosennie, w stroje odpowiednie do odgrywanych ról.
Aula była odświętnie udekorowana przez panią Elizę Waszczyk. Na scenie stał przystrojony stół wielkanocny, a na nim: koszyczek z jajkami, baranek i doniczka z zielonym gaikiem. Dzieci w inscenizacji opowiadały o zwyczajach oraz tradycjach wielkanocnych: zdobienia pisanek, obchodzenia wszystkich domów z zielonym gaikiem, dzielenia się jajkiem podczas wielkanocnego śniadania, chodzenia z kurkiem po dyngusie, a na zakończenie, jak stary obyczaj każe, chłopcy pokropili wszystkich wodą.

Występ wzbogacony był pięknymi piosenkami w wykonaniu uczniów, których przygotowała pani Danuta Klepaczewska oraz prezentacją multimedialną przygotowaną przez pani Elżbietę Łatę, a opracowaną przez pan Tomasza Bialika. Oprawę techniczno-nagłośnieniową zapewnił pan Robert Wojcieszek.

Po przedstawieniu zabrała głos pani Dyrektor Ewa Świercz, która złożyła wszystkim zgromadzonym świąteczne życzenia i podziękowała za przygotowany występ. Dyrektor Szkoły wręczyła dyplomy uczennicom klasy Va Dominice Jankowskiej, Aleksandrze Skórkiewicz, Katarzynie Szlufik, Lenie Kaczmarzyk za zajecie II miejsca w konkursie na „Palmę Tradycyjną” podczas XIV Szydłowieckiego Kiermaszu Wielkanocnego. Palma została wykonana pod opieką pani Justyny Pisarek.

Opracowała: E. Łata