2019-06-17

Imieniny: Kamila i Szymona

Popularnonaukowa sesja w „Sienkiewiczu”

by Marek Sokołowski on Marzec 25, 2014

„Człowiek i jego środowisko”, to temat przewodni sesji, która odbyła się dziś 25 marca w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza w Szydłowcu.  Była to już XII edycja tej popularyzującej naukę szkolnej konferencji, która w na stałe wpisała się w tradycje szydłowieckiego Liceum. Tegoroczną Sesję otworzył dyrektor Karol Kopycki. Powitał gości, uczniów oraz wszystkich przybyłych słuchaczy.

Dyrektor przedstawił jury oceniające referaty prezentowane przez uczniów. W składzie jury zasiedli: mgr. Jan Piwowarczyk (nauczyciel geografii), mgr. Stanisław Kozioł (nauczyciel historii), mgr. Małgorzata Dygas(nauczycielka biologii) , mgr. Marzena Janowska( nauczycielka geografii i podst. przedsiębiorczości) oraz uczeń Paweł Jankowski.

Przed rozpoczęciem prezentacji referatów został wygłoszony wykład inauguracyjny pt. „Między liryką a lingwistyką. Rozważania o języku”- dr Małgorzaty Mochoń, germanistki, kierownika pracowni literatury niemieckiego obszaru językowego w instytucie filologii obcych UJK w Kielcach.

W kolejnej części spotkania mgr. Jan Piwowarczyk przybliżył historię Szkolnych Sesji oraz Sesji Studenckich Kół Naukowych organizowanych przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

W tegorocznej sesji referaty wygłosili:

  • „Japonia jako kraj kontrastów” -Michał Tyka kl. IID
  • „Wyprawa na koniec świata”-Julia Seta, Kamila Garbacz kl. IA
  • „Metody manipulacji werbalnej” – Jakub Olszewski kl. IB
  • „Antyczna szama, czyli o tym co jadano w starożytności”-Paula Mikulska kl. IIIC
  • „Chrzest Polski – historia prawdziwa” -Paweł Bednarczyk kl. IA
  • „Świat oczami zwierząt” -Martyna Dumin, Joanna Wojda kl. IIB
  • „Na skróty, czyli jak działa ludzki umysł” -Konrad Słoń kl. IIIA
  • „Fenomen bólów fantomowych” – Angelika Czubak kl. IIC
  • „Omięcin, czyli we wsi snuje się opowieść” -Małgorzata Rogozińska kl.IA, Klaudia Kamińska kl. IB

Referaty przygotowane przez uczniów były interesujące oraz imponowały wysokim poziomem wiedzy i pracy w nie włożonej. Warto docenić także nauczycieli z Liceum Sienkiewicza, pod których kierownictwem powstały pracę. To nauczyciele o których śmiało można powiedzieć iż pomagają w odkrywaniu i rozwijaniu pasji i talentów swoich uczniów. Dowiodła tego tegoroczna sesja popularnonaukowa.

Wyniki oraz przyznane wyróżnienia zostaną ogłoszone przez Jury w dniu 31 marca , o czym z pewnością poinformujemy naszych czytelników.

Tekst i zdjęcia: A.G.