2019-04-23

Imieniny: Joanny i Zuzanny

Ponad pół miliona złotych dla Szydłowianki

by Bartosz Kaluga on Styczeń 15, 2014

Jak podaje Przegląd sportowy „najbardziej z przejścia Dominika Furmana do francuskiej Tuluzy cieszą się w pierwszym klubie pomocnika. Dla IV-ligowej Szydłowianki 5% z transferu piłkarza Legii, to prawdziwe zbawienie.” Zamieszczamy obszerny wywiad opublikowany na łamach Przeglądu Sportowego.

„– Już podpisał? Przeszedł testy medyczne? To już pewne? – zasypuje nas pytaniami prezes Szydłowianki Tomasz Bloch, słysząc że dzwonimy z Przeglądu Sportowego.
– Czytałem u was, że leci do Francji i będą go badać – dodaje nasz rozemocjonowany rozmówca.

Podpis Zygo
Podekscytowanie pana Blocha jest jak najbardziej zrozumiałe. Dzięki przepisom UEFA Szydłowianka, jako klub, który był pierwszym w karierze Dominika Furmana, może zgarnąć nawet 5% z kwoty 2,7 mln euro, za jaką pomocnik przechodzi z Legii Warszawa do francuskiej Tuluzy.

– Mamy to zapewnione i bez przepisów UEFA. Pamiętam, jak toczyliśmy prawdziwe bitwy z Legią, kiedy klub z Warszawy w 2006 roku chciał wyrwać od nas Dominika. To był nasz najzdolniejszy junior. Lider zespołu. Ofensywny pomocnik – rozgrywający. Wiedzieliśmy, że to wielki talent. Po długich negocjacjach udało się ustalić symboliczną kwotę odstępnego i zamieścić w umowie transferowej zapis o tym, że przy następnym transferze mamy zagwarantowane 5% od całej sumy – wspomina z satysfakcją prezes IV-ligowej obecnie Szydłowianki.

 Pół miliona za procenty

Wychodzi na to, że klub z okolic Radomia dostanie ok. 135 tysięcy euro (540 tysięcy złotych).

– Dla nas jest to w zasadzie jak drugi roczny budżet. 2013 rok zamknęliśmy 50-tysięcznym zadłużeniem, a mieliśmy dokładnie 460 tysięcy złotych – zdradza prezes Bloch.

– Na razie jednak jeszcze nikt się z nami nie kontaktował. Swoją drogą ciekawe jaka to będzie procedura. Czy dostaniemy wszystko na raz, czy w ratach? Ciekawe też, kto nam to prześle? PZPN, MZPN, UEFA, Legia, a może sam francuski klub – zastanawia się prezes klubu z Szydłowca.

Bazar utrzymywał klub
Okazuje się, że pieniądze z transferu Furmana pójdą raczej na bieżącą działalność klubu.

– To nie są dobre czasy dla piłki. Zwłaszcza tej w niższych ligach. Kiedyś naszą główną nitką budżetu, oprócz dotacji miasta, było znajdujące się na terenie klubu targowisko. W najlepszych czasach były aż dwa bazary. Dostawaliśmy wtedy 120 tysięcy rocznie. Teraz jest co innego – 4 tysiące to wszystko w skali roku o czym możemy marzyć. A gra na poziomie IV ligi kosztuje. Najdroższe są dojazdy. Mamy teraz 5. miejsce, a słyszałem, że po obecnym sezonie ma zostać tylko jedna grupa IV ligi na Mazowszu. Będą dalsze dojazdy, przez co wzrosną koszty gry – podkreśla Bloch.

Ciężko o następców

Prezes martwi się, że szybko w Szydłowcu nie doczekają się kolejnego talentu pokroju byłego legionisty.
– Mamy teraz trzy zespoły młodzieżowe. U-14, U-17 i U-19. Co roku modlimy się o to, żeby nie awansować do ligi mazowieckiej. Raz już odmówiliśmy awansu. Wszystko przez koszty. Najdroższe jest paliwo. To powoduje, że nasi juniorzy nie mają szans się rozwijać i bardzo szybko odchodzą m.in. do takich klubów jak Znicz Pruszków. Poza tym taki talent jak Dominik nie rodzi się zbyt często. On ma 21 lat, a już jest najbardziej utytułowanym piłkarzem w blisko 70-letniej historii klubu: zdobył mistrzostwo i Puchar Polski, zadebiutował w dorosłej reprezentacji, jest kapitanem młodzieżówki, grał w europejskich pucharach, a teraz ten transfer do Francji. Najfajniejsze jest to, że on się cały czas z nami utożsamia. Przynajmniej do tej pory, często było go widać w Szydłowcu. Często przyjeżdżał. Załatwiał bilety, autografy, koszulki, wycieczki po stadionie Legii. Jego brat Krzysztof jeszcze 1,5 roku temu był u nas rezerwowym bramkarzem w pierwszej drużynie – wylicza.

Co ciekawe najprawdopodobniej to już nie obecny prezes będzie decydował o tym jak wydać pieniądze z transferu młodzieżowego reprezentanta Polski.

– W lutym kończy się kadencja zarządu i znając życie będzie bardzo wiele pomysłów na to, jak wydać te pieniądze – martwi się Tomasz Bloch.”

Arytkuł opublikowany na: Przegląd Sportowy autor Maciej Wąsowski

Zdjęcie Przegląd Sportowy
http://www.przegladsportowy.pl/pilka-nozna/ekstraklasa,transfer-szydlowianka-dostanie-kase-z-transferu-furmana,artykul,300845,1,721.html