2022-07-06

Imieniny: Doroty i Kajetana

Pomysły na udany dzień z dzieckiem, pomimo niesprzyjającej pogody

by Bartosz Kaluga on Grudzień 1, 2015

Okres jesienno-zimowy potrafi dać się we znaki nawet najwytrwalszym. Warto zawczasu pomyśleć o tym, co można robić z dzieckiem w deszczowo-śniegowy dzień. Może nie będzie to piłka nożna na boisku, ale nie oznacza to, że atrakcji będzie brakowało.

Lato i wiosna, to okres, gdy natura pokazuje swoją najlepszą twarz. Ptaki śpiewają, kwiaty rozwijają pąki, słoneczko cudownie grzeje. W takim okresie, nie ma najmniejszego problemu z wymyśleniem gier, zabaw i atrakcji dla dzieci. Gorzej ma się sprawa, w okresie jesionno- zimowym, gdy pogoda nie sprzyja, a o chorobę wcale nie trudno. Choć nie należy w takim okresie zabraniać dzieciom kontaktu z przyrodą, trudno oczekiwać by spędzały na dworze tyle samo czasu co wcześniej. Jak zatem zapewnić latoroślom atrakcje, gdy wszystko jest przeciwko nim?

Zabawy w domu – klocki, puzzle, gry planszowe

Konieczność pozostania w domu nie musi być wcale taka zła. Jeżeli dziecko lubi budować, warto zainwestować pieniądze w różnego rodzaju klocki. Dzięki nim, czas minie nie tylko produktywnie, ale i przyjemnie. Klocki rozwinął zmysł przestrzenny dziecka, sprawią że szybciej zacznie łączyć ze sobą poszczególne przedmioty, a to może skutecznie poprawić pracę jego mózgu. Podobnie ma się sprawa w przypadku puzzli i gier planszowych. Każda z tych opcji wpłynie pozytywnie na wyobraźnię dziecka. Gry planszowe okażą się także, doskonałym sposobem na wywołanie u dziecka chęci rywalizacji, zwycięstwa bądź współpracy.

Atrakcje poza domem – pokazy naukowe, warsztaty artystyczne

Jeżeli pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych zdecydujemy się na opuszczenie domu, nadal powinniśmy mieć w czym wybierać. Wiele placówek oferuje atrakcyjne warsztaty dla dzieci. Z tańca, śpiewu, gry teatralnej, rysowania, malowania. Coraz popularniejsze staje się tworzenie spektakli dla dzieci. Prowadzą je zazwyczaj animatorzy kultury, którzy łączą elementy znane z tradycyjnych sztuk z nowoczesnymi performencami. W ten sposób powstaje interaktywny spektakl, w którym dzieci mogą brać czynny udział. Niektóre placówki oferują interesujące pokazy naukowe, mające zachęcić i zmobilizować dzieci do odkrywania nowinek technologicznych bądź tajemnic świata.

Atrakcji dla dzieci w zimowe dni nie brakuje, należy je tylko odnaleźć i wybrać te, które okażą się dla dziecka i dla nas najciekawsze. Niezależnie czy w domu, czy poza domem, „nuda nie ma szans”.