2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Pomysły mieszkańców, bedą miały szanse na realizację z budżetu Gminy Szydłowiec

by Marek Sokołowski on Czerwiec 27, 2015

Fot. Archiwum: Marek Sokołowski

Burmistrz Szydłowca na stronie internetowej Urzędu Miejskiego poinformował, o wprowadzeniu w Gminie Szydłowiec – Budżetu Obywatelskiego, na rok 2016. Głównym założeniem Budżetu Obywatelskiego, inaczej nazywanego Partycypacyjnym, jest pobudzenie aktywności społecznej. Dzięki tej procedurze, mieszkańcy w pewnym zakresie w sposób bezpośredni będą mogli decydować, które projekty inwestycyjne, będą realizowane w ramach budżetu w 2016 rok. Zakres tych inicjatyw, powinien się zmieścić w wydzielonej wcześniej kwocie środków budżetowych. Burmistrz Artur Ludew informuje w liście, że to kwota: 400 000 złotych. To dużo i mało. Biorąc pod uwagę jednak skalę środków budżetowych, jakie w tegorocznym budżecie były przewidziane na inwestycje, trzeba przyznać, że jest to kwota procentowo znacząca, w każdym razie kolejny krok związany z realizacją obietnic wyborczych, został zrobiony. Burmistrz zapowiada, że jego zamiarem jest, aby w kolejnych latach, środków na projekty obywatelskie było jeszcze więcej.

Informację o Budżecie Obywatelskim zamieścił już portal „Nasz Szydłowiec”. W komentarzach czytelników wyrażanie widać zainteresowanie tym projektem. Najczęściej postulowane projekty, dotyczą spraw najbliższych ich miejscu zamieszkaniu. Przewija się temat placów zabaw i rekreacji, dróg i oświetlania, ale także takie ambitne pomysły jak basen, modernizacja stadionu Szydłowianki, czy remont mieszkań socjalnych na Sadowej. Trudno jednak uznać, że takie kosztowne projekty, jak te ostatnie mogłyby zmieścić się w kwocie 400 tys. złotych. Trzeba pamiętać także, że o te środki będą konkurować różne  projekty, a przejdą do realizacji te, które uzyskają największe poparcie społeczne.

Zapraszamy do lektury i zapoznania się z listem Burmistrza Szydłowca, który publikujemy za strona internetowa www.szydlowiec.pl

Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Szydłowiec

Z radością informuję Państwa, że rusza I edycja Budżetu Obywatelskiego Gminy Szydłowiec na rok 2016.

Kierując się zasadami dialogu społecznego i będąc sprzymierzeńcem wszelkich inicjatyw obywatelskich, a przede wszystkim, mając głębokie przekonanie o ogromnym potencjale społecznym – stosownym zarządzeniem, wprowadziłem w Gminie Szydłowiec Budżet Obywatelski na rok 2016. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziecie Państwo mieli możliwość projektowania lokalnych wydatków i realnego wpływu na zakres przedsięwzięć realizowanych z budżetu naszej gminy.

400 000 złotych to środki przeznaczone na realizację projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego w roku 2016 poprawiających infrastrukturę techniczną Gminy Szydłowiec. Dołożę wszelkich starań, aby ta kwota w latach kolejnych sukcesywnie wzrastała.

Szanowni Mieszkańcy, po raz pierwszy w historii Szydłowca, skorzystamy z tego, moim  zdaniem świetnego narzędzia partycypacyjnego.

Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do aktywnego uczestniczenia w tworzeniu Budżetu Obywatelskiego i zgłaszania swoich projektów.

Z wyrazami szacunku Burmistrz Szydłowca Artur Ludew

Budżet obywatelski Gminy Szydłowiec – jak partycypować?

I etap: składanie przez mieszkańców formularzy z propozycjami zadań do Budżetu Obywatelskiego od 1 lipca do 31 lipca (formularz zgłaszania projektów) wraz z listą poparcia wniosku przez grupę 30 mieszkańców (lista poparcia wniosku).

II etap: weryfikacja złożonych wniosków pod względem formalnym i merytorycznym od 1 do 15 sierpnia przez Zespół ds. budżetu obywatelskiego powołany przez Burmistrza Szydłowca odrębnym zarządzeniem i opublikowanie listy projektów dopuszczonych do głosowania.

III etap: głosowanie mieszkańców nad zakwalifikowanymi zadaniami w terminie od 19 sierpnia do 10 września, (karta do głosowania) do dnia 18 września – ogłoszenie wyników głosowania.

Szczegółowe informacje (regulamin, wzory dokumentów) dostępne na stronie budzetobywatelski.szydlowiec.pl.

W przypadku pytań prosimy kontaktować się z Sekretarzem Gminy Dorotą Kubiś, tel. 48 617-86-33.