2019-05-26

Imieniny: Marii i Władysława

Polska zapłaciła za wierność chrześcijaństwu – deklaracja w 74 rocznicę agresji sowieckiej

by pa pa on Wrzesień 17, 2013 · 1 comment

17 września – to rocznica przypominająca cenę, jaką Polska zapłaciła za wierność zasadom cywilizacji chrześcijańskiej, za opór zarówno wobec nazistowskich Niemiec, jak i Związku Sowieckiego” – napisali m.in. Marek Jurek, Paweł Milcarek i Tomasz Terlikowski w „Deklaracji środowisk chrześcijańsko-konserwatywnych w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę”. Ich zdaniem, tę rocznicę należy co roku przypominać w szerokim kontekście europejskim, zwłaszcza wspólnie z narodami, które w pierwszej fazie II wojny światowej padły ofiarą najazdu ZSRR.

„Deklarację środowisk chrześcijańsko-konserwatywnych w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę” podpisali: Marek Jurek, prezes Prawicy Rzeczpospolitej, Robert Kuraszkiewicz (Stowarzyszenie Nowoczesnego Patriotyzmu), Paweł Milcarek z kwartalnika „Christianitas”, Arkadiusz Robaczewski (Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683) oraz Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny portalu Fronda.pl. W ich opinii rocznicę napaści Sowietów na Polskę powinno się „przypominać w szerokim kontekście europejskim, przede wszystkim wspólnie z narodami, które w pierwszej fazie drugiej wojny światowej padły ofiarą najazdu ZSSR, a więc z Finami, Litwinami, Łotyszami, Estończykami, Rumunami, a także z wszystkimi, którzy potem doświadczyli zarówno agresji, jak i wywrotowej działalności międzynarodowego komunizmu”. „17 września – czytamy w deklaracji – był tragedią naszego narodu, ale o znaczeniu i konsekwencjach dla całej Europy. Pamięć o zbrodniczej agresji sowieckiej na narody Europy środkowej powinna stać się istotnym elementem europejskiej świadomości historycznej”. „Będziemy zabiegać, by w przyszłości obchody tej rocznicy miały właśnie taki charakter” – napisali przedstawiciele środowisk chrześcijańsko-konserwatywnych.

W dokumencie czytamy, iż 17 września to również moment, by Polska przypominała, że po doświadczeniu zbrodni rozbiorów, stuletniej niewoli, drugiej wojny światowej i kolaboracyjnych rządów komunistycznych – ma prawo oczekiwać, że „Niemcy nie będą podejmować we współpracy z Rosją żadnych działań, które nasz kraj odbiera jako zagrożenie dla swoich podstawowych interesów i bezpieczeństwa”. „Jako państwo uczestniczące w przymierzu atlantyckim i we współpracy europejskiej mamy prawo, by Niemcy uzgadniały z Polską wszelkie zasadnicze działania w swej polityce na wschodzie Europy. To wymóg równowagi, ale przede wszystkim solidarności europejskiej. Polska dyplomacja powinna systematycznie zabiegać o uznanie tej zasady na forum europejskim” – uważają sygnatariusze deklaracji.

lk (KAI) / Warszawa