2019-06-18

Imieniny: Wincentego i Wodzisława

Polska- Izrael. Trzecie spotkanie młodzieży w Zespole Szkół im. KOP w Szydłowcu

by Marek Sokołowski on Październik 26, 2013 · 2 komentarze

Spotkanie Polska-Izrael

Trzy autokary wypełnione młodymi ludźmi z Izraela ze szkoły Hof Hasharon z okolic Tel Avivu zatrzymały się 25 października przed ZS im. KOP.  Z młodzieżą przybyło  siedmiu nauczycieli, trzech przewodników, pilot, lekarz i ochrona. Chwilę później na sali widowiskowej rozpoczęło się kolejne spotkanie młodzieży polsko-izraelskiej.

Szkoła z ulicy Kościuszki  od trzech lat uczestniczy w programie „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”, którego najważniejszym elementem są spotkania młodzieży w polskich szkołach. Program jest oparty na porozumieniu izraelsko-polskim i ma wieloletnią perspektywę. Przebieg tegorocznego spotkania był zbliżony do spotkań z poprzednich lat; jest czas na powitanie, hymny państwowe, oglądanie zdjęć, kroniki szkolnej, wzajemne prezentacje, wymianę upominków, wspólne śpiewanie i tańce, rozmowy i  zajęcia warsztatowo-integracyjne w grupach.

Nieodłącznie nasza młodzież prezentuje układ poloneza w strojach z epoki, po czym Izraelczycy próbują posiąść sztukę wykonywania naszego narodowego tańca. Językiem projektu jest oczywiście angielski, ale młodzież polska przygotowała też  piosenkę w języku hebrajskim i  chętnie powtarza słowa po hebrajsku, a ich koledzy z Izraela –  po polsku. Edukacja językowa kwitnie przez całe spotkanie. Młodzież naszej szkoły z entuzjazmem włącza się do działań i nikogo nie trzeba namawiać. Około południa nasi goście zaprosili nas na pizzę przygotowaną przez szydłowieckie pizzerie, a my zrewanżowaliśmy się  słodkimi deserami przygotowanymi  przez lokalną cukiernię i naszą młodzież. Nie zabrakło też zimnych i gorących napojów.

Następnie przemaszerowaliśmy przez Szydłowiec na cmentarz żydowski. Ceremonia pod „pomnikiem”  ofiar Holakaustu z terenu szydłowieckiego jest ostatnim elementem spotkania. Nie przypomina ona w żaden sposób ceremonii spod pomników  naszych polskich bohaterów. Przynieśliśmy wprawdzie kwiaty i tradycyjny znicz, ale po krótkim czytaniu z Biblii po prostu stojąc  w kręgu śpiewaliśmy piosenki o pokojowym przesłaniu np.” Imagine” Johna Lennona. Potem już tylko ściskaliśmy się na pożegnanie, a wszystkiemu towarzyszył  uśmiech, wyrazy sympatii w oczach i nadziei na pozostanie w kontakcie. Nasi goście spędzili w Szydłowcu 5 godzin, przyjechali ok. 9, a odjechali ok. 14, a czas ten minął błyskawicznie.  Udali się stąd do Krakowa na kolejne trzy dni swojej podróży.

Przyjazdy młodych Izraelczyków do Polski są długoletnią tradycją. Szkoda, że inspiracją do tych podróży jest ciągle Holokaust. W sumie to należy współczuć młodym ludziom, którzy oglądają jedno muzeum po drugim na terenach byłych niemieckich obozów zagłady, zlokalizowanych na terenie naszego kraju. Mają niewiele czasu by zobaczyć w Polsce coś innego. Pomysł na spotkania młodzieży w trakcie tej traumatycznej podróży jest także cenny właśnie z tego powodu – jest to szansa na wzbudzenie innego obrazu naszego kraju w młodych głowach. Mamy nadzieję, że zabiorą oni do Izraela pamięć nie tylko o obozach, ale także o pięknej polskiej jesieni, urokliwych krajobrazach, uroczym miasteczku jakim jest Szydłowiec,  a przede wszystkim o przyjaznych, otwartych ludziach.

„Gdyby mam się nie podobało, gdybyśmy nie czuli się tu mile widziani, gdybyśmy nie uważali naszego spotkania  za ważne i wartościowe, nie wracalibyśmy kolejny raz do Szydłowca, do waszej szkoły” – tego typu słowa padły z ust izraelskich przewodników, którzy przyjechali  do nas  z grupą młodzieży ze szkoły Hof Hasharon  już drugi raz.  Natomiast tuż przed odjazdem jedna z uczennic powiedziała „Mój brat był tu w zeszłym roku, mówił, że spotkanie było bardzo fajne, cieszę się , że mogłam to sama przeżyć”. Poza tym wielokrotnie mówiono „Jesteście bardzo gościnni, bardzo serdeczni i otwarci, jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy was poznać”.  Czyż nie warto zadać sobie trochę trudu, by usłyszeć takie słowa?

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli szkole w organizacji tegorocznego spotkania. Wsparcia udzieliło Starostwo Powiatowe, Burmistrz Miasta Szydłowca, lokalna Policja, a także szydłowiecka firma „Aris”, która zasponsorowała upominki (kolorowe czapeczki z okolicznościowym haftem) dla  grupy izraelskiej. Dziękujemy przedstawicielom lokalnych władz – panu Markowi Sokołowskiemu, pani Dorocie Kubiś, pani Joannie Strzeleckiej, pani Magdalenie Kisiel  i za uświetnienie swoją obecnością uroczystości rozpoczęcia spotkania „Polska – Izrael 2013”.

tekst i zdjęcia: Joanna Plewa-Dziubek / ZS im KOP