2022-08-09

Imieniny: Bernarda i Sobiesława

Polska agroturystyka – co się ostatnio zmieniło

by Bartosz Kaluga on Marzec 2, 2017

Zacznijmy od pewnego rodzaju ciekawostki – w Polsce słowo agroturystyka tak na prawdę w społecznym obiegu zaczęło funkcjonować dopiero pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Paradoks również wiąże się z tym, że akurat nie rolnicy pierwsi usłyszeli o możliwościach agroturystyki, ale mieszczuchy wyjeżdżające za granicę, zwłaszcza do Austrii, południowych Niemiec i Francji.

Wiedza na ten temat do Polski przyszła późno

W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych do przybliżenia problematyki agroturystycznej przyczyniły się w dużej mierze niektóre uczelnie, wprowadzając przedmioty o obszarach rustykalnych.

W wymienionych państwach agroturystyka zaczęła się rozwijać już dawno i to nierzadko na pewnych żelaznych zasadach. Pojawiły się tam dużo wcześniej niż u nas gospodarstwa ekologiczne, oferujące produkcję rolną będącą efektem wewnętrznego, zamkniętego obiegu. Część właścicieli takich gospodarstw skierowała ofertę do turystów, którzy deklarowali chęć poznawania pracy na roli.

O ile u nas agroturystyka na początku stała się pretekstem do pozyskiwania dodatkowych dochodów i traktowana jest jako działalność pozarolnicza, to na przykład w Austrii gospodarstwa agroturystyczne zaliczane są do dziedziny rolnictwa. Chociaż w Polsce ci rolnicy, którzy mają pokoje gościnne, ale nie więcej niż 5 zwolnieni są z opodatkowania.

Zalążki już były, choć teraz jest zdecydowanie inaczej

Zalążki działalności agroturystycznej mieliśmy w poprzednim ustroju choćby na Pomorzu i pojezierzach, właśnie w postaci bazy noclegowej. Obecnie sama baza noclegowa na wsi traci rację bytu w aspekcie generowania dochodów. Wytworzyła się bowiem duża grupa, która noclegi traktuje jako jeden z kilku elementów oferty. Działalność agroturystyczna to także zabezpieczenie gościom czasu i atrakcji, oczywiście jeśli turysta tego wymaga. Toteż agroturystyka obecnie to również aktywność w postaci zwiedzania terenu, jazdy konnej, zbierania runa leśnego, a nawet pomysłów survivalowych. Ciekawe przykłady takich pomysłów mamy między innymi w warmińsko-mazurskim i mazowieckiem.

Coraz bardziej powszechna w gospodarstwach agroturystycznych jest działalność edukacyjna w postaci choćby ścieżek edukacyjnych lub małych izb muzealnych. Również działalność terapeutyczna staje się coraz bardziej popularna w agroturystyce, na przykład hipo- lub dogoterapia.

Inne wymagania są już stawiane również jeśli idzie o pokoje gościnne – częstym pytaniem zadawanym przez potencjalnego gościa jest – czy pokoje mają swoje łazienki?

Dziękujemy za pomoc w stworzeniu artykułu agroturystyce z woj. mazowieckiego – Konstantów