2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Polna. Wieloletnie oczekiwanie na modernizację

by Marek Sokołowski on Luty 21, 2016

Mieszkańcy ulicy Polnej w Szydłowcu, nie mają szczęścia do miejskich inwestycji. Budowę chodnika i modernizacje nawierzchni jezdni obiecywał im ponoć jeszcze burmistrz Włodzimierz Kurzępa. Młodszym czytelnikom trzeba wyjaśnić że musiało to być przynajmniej 15 lat temu. Zabiegi te lata słabły albo przybierały na sile tak samo bez skutku. Inwestycją, jaką chciano ich obdarzyć: to dwie  stacje masztów nadawczych: na  początku Polnej przy skrzyżowaniu z ulicą Browarską  i na jej końcu przy drodze na drodze na Długosz. Było to w 2011 roku i wtedy mieszkańcy z dobrym wynikiem protestowali. Czy władza się na nich z tego powodu obraziła, czy były inne przyczyny wszak od tego czasu jedyna zrealizowana inwestycja była budowa sieci gazowniczej sfinansowana ze środków spółki gazowniczej i budowa przyłączy do budynków sfinansowana ze środków własnych właścicieli nieruchomości. 

Polna to trylinkowa a częściowo gruntowa droga na północno-zachodnim skraju miasta o długiej historii, o czym może świadczyć usytuowana na jej początku figurka św. Barbary z 1708 roku. Brakuje na niej chodnika, czy innych tego typu miejskich udogodnień. Społeczną aktywność w sprawie jej modernizacji przejawiał od dłuższego czasu Sławomir Nojek, obecnie radny powiatowy, kierujący w tej sprawie kilka lat temu, poparte licznymi podpisami petycje do Burmistrza Szydłowca. Korzystając z mandatu zaufania społecznego, od 2014 roku jako radny powiatowy zabiegał o wprowadzenie do budżetu samorządu miejskiego pieniędzy na modernizację Polnej. Nawet wydawało się, że częściowo to się udało, bo w projekcie planu finansowego Gminy Szydłowiec na 2016 rok, były środki  na projekt modernizacji ulicy. Ostatecznie jednak radni miejscy nie przeznaczyli na ten cel ani złotówki. W tej sprawie dla Polnej, Nojek jak widać nie mógł wiele zrobić.

Podobny los spotkał także ulice Szydłowieckiego i Kopernika, gdzie za czasów burmistrza  Jarzyńskiego, był wykonany projekt budowalny na modernizację, jednak jeszcze w tamtej kadencji wygasło wydane na przebudowę pozwolenie budowalne. Po prostu nic nie zrobiono, w terminie wymaganym prawem. W tej sprawie petycje do władz miejskich kierował radny Paweł Bloch. W poprzedniej kadencji jedyną nowością, był wykonany przed samymi wyborami odcinek chodnika przy ul. Kopernika. W obecnej kadencji póki co, w tej sprawie nic nie zrobiono. Tegoroczne budżetowe nadzieje, na odnowienie projektu i pozwolenia budowlanego, głosami szydłowieckich radnych miejskich, w tym radnego Blocha, zostały po prostu wyrzucone do kosza. Widocznie byli bardziej potrzebujący../www.domnaskale.net.pl/