2019-04-19

Imieniny: Bernarda i Bazylego

Polacy w 8 Mistrzostwach Europy Karate Kyokushin Matsushima

by Bartosz Kaluga on Listopad 14, 2013

12 października 2013 roku w Doniecku na Ukrainie odbyły sie 8 Mistrzostwa Europy Karate Kyokushin organizacji IKO Matsushima, w których wystartowało 170 zawodników z 19 krajów Europy, Azji i Afryki. Polskę reprezentowała ekipa w składzie: Sempai Łukasz Piotrowski, Sempai Mateusz Wietrak, Sempai Marek Żukowski i Sempai Mirosław Jurowczyk pod kierownictwem Sensei Roberta Wyciszkiewicza (3 Dan) – Branch Chief’a IKO Matsushima Polska, szefa i głównego instruktora Szydłowieckiego Klubu Karate Kyokushin „MUSHIN”.

W przeddzień rozpoczęcia bezpośredniej rywalizacji zawodników na matach, już w kilka godzin po wylądowaniu w Doniecku, odbyło się seminarium sędziowskie w trakcie którego wyznaczono składy sędziów, oraz światowe zebranie organizacyjne pod przewodnictwem Prezydenta Światowej Organizacji Karate Kyokushin Kancho Yoshikazu Matsushima (9 Dan), w uczestniczyło 38 Branch Chief’ów – dyrektorów oddziałów krajowych reprezentujących państwa różnych kontynentów.

Kolejny dzień to już festiwal sztuki walki i umiejętności na najwyższym poziomie w hali widowiskowo-sportowej „Drushba”. Stojące na bardzo wysokim poziomie walki rozgrywano na dwóch matach, na których Polskę godnie reprezentował Sempai Mirosław Jurowczyk (kat + 80 kg). Naszym przedstawicielem w składach sędziowskich był Sensei Robert Wyciszkiewicz.

Sempai Mirosław Jurowczyk po zaciętych wygranych pojedynkach z reprezentantami Ukrainy i Czarnogóry znalazł się on w ćwierćfinale. Niestety, w walce o wejście do półfinału uległ zawodnikowi z Rosji. Warto dodać, że nasz reprezentant uplasował się w ścisłej czołówce turnieju mimo, że był najstarszym startującym, gdzie różnica wieku sięgała nawet kilkunastu lat. Mimo, że tym razem polskiemu zawodnikowi nie udało się dotrzeć do pozycji medalowej, to uzyskany wynik cieszy i należy tak taktować jako istotny sukces.

Po zakończonych zmaganiach odbyło się tradycyjne Sayonara Party – przyjęcie, na którym jak zawsze panowała wspaniała przyjacielska atmosfera, bowiem Karate Kyokushin to nie tylko sport i sztuka walki, to również „droga życia” od pokoleń kultywująca szczytne zasady etyczne, postawy moralne i społeczne. To także pasja i ponadczasowe idee wspaniale łączące ludzi bez względu na przynależność narodową, wiek czy pozycję społeczną, kolor skóry czy wyznanie – o czym bezpośrednio osobiście mogli przekonać się wszyscy, którym dane było przebywać w tym środowisku.

Tegoroczne Mistrzostwa w Doniecku były także okazją do spotkania  przedstawicieli państw europejskich, na którym pod kierownictwem Shihan Klausa Rexa z Danii (6 Dan) –  Prezydenta Europejskiej Organizacji Karate Kyokushin Matsushima, omawiano sprawy związane z organizacją kolejnych europejskich turniejów Karate oraz obozów szkoleniowych. Ważnym elementem towarzyszącym Mistrzostwom w Doniecku było seminarium szkoleniowe prowadzone przez Kancho Yoshikazu Matsushimę, uwieńczone egzamin na kolejne stopnie mistrzowskie Dan.

Warto podkreślić, iż uczestnictwo w przedsięwzięciu tej rangi to nie tylko zmagania zawodników na macie. To przede wszystkim możliwość pogłębiania tajników sztuki Karate poprzez trening  i konfrontację z najlepszymi zawodnikami innych państw. To również zawieranie nowych i podtrzymywanie już istniejących przyjaźni oraz wymiana doświadczeń, której zawsze towarzyszy wspaniała atmosfera w duchu Karate Kyoksuhin.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do wyjazdu naszej reprezentacji, a zarazem godnego reprezentowania Polski – ale także Ziemi Szydłowieckiej –  na arenie międzynarodowej. OSU.

MUSHIN