2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Pokaz filmu „Kobieta bez przestrzeni” – Szydłowiec

by Bartosz Kaluga on Październik 7, 2015

W historycznych wnętrzach XVI-wiecznego Zamku w Szydłowcu i Centrum Kultury i Sportu reprezentacja projektu „Kobieta bez przestrzeni” spotkała się na projekcji filmu z kolejną społecznością lokalną. Na pokazie zorganizowanym przez Centrum oraz Towarzystwo Aktywnych Kulturalnie Projektoriat obecni byli m.in. burmistrz miasta Szydłowca Artur Ludew, przewodniczący Rady Miejskiej Marek Artur Koniarczyk oraz radny Rady Powiatu Robert Górlicki, osoby reprezentujące środowiska nauczycielskie, służby zdrowia i inni mieszkańcy Szydłowca oraz Radomia.

Gości witali: Pani Inga Pytka-Sobutka (Projektoriat) i Marcin Banaszczyk dziennikarz portalu naszszydłowiec.pl, który także poprowadził dyskusję po projekcji z udziałem autora filmu Grzegorza Karbowskiego i producentką Joanną Pacaną. Do wielu osób przemawiały prezentowane w filmie dane statystyczne, ukazujące skalę zjawiska niedoreprezentowania kobiet. Wśród uczestników znaleźli się jednak zarówno zwolennicy/zwolenniczki parytetów jak i i przeciwnicy/przeciwniczki, dla których mechanizm kwotowy jest z gruntu sztucznym tworem, grożącym np. włączaniu do tworzenia polityki osób niekompetentnych tylko po to, aby zrealizować narzucone przepisy.

Większość widzów podkreślała, że na przestrzeni ostatnich 10-20 lat wiele zmieniło się na lepsze, ale przede wszystkim w społecznościach większych miast i metropolii. Jedna z pań zauważyła, że w tym okresie to mężczyźni utracili sporo przestrzeni na rzecz zyskania jej dużej części przez kobiety. Mimo to, w wielu dziedzinach to one wciąż muszą wywalczać to, co mężczyznom dane jest w sposób oczywisty.

Zdjęcia: Inga Pytka-Sobutka