2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Pogodny, pielgrzymkowy wieczór Grupy 24

by Marek Sokołowski on Sierpień 9, 2015

Ks. Norbert poprowadził pielgrzymkowy "Pogodny Wieczór"

Piesi pielgrzymi z dekanatu szydłowieckiego dotarli wczoraj na nocleg do Dziebałtowa koło Końskich. Pomimo upału i zmęczenia, pogodny wieczór zgromadził wszystkich wokół krzyża pielgrzymkowego. Było wesoło, bowiem w różnych konkursach, niektórzy dowodzili swej inwencji i kondycji. Długo trwały zmagania w konkurencji przenoszenia swej wybranki „Na różne sposoby”, przez zaimprowizowaną rzekę. Wiele radości uczestnikom dostarczyli także trzy pary występujące w scence zaręczynowej, według konwencji: z „okresu kamienia łupanego”, romantycznej  i nowoczesnej, czy też „wybranych” do wykonywania z pozoru szokujących dyspozycji prowadzącego. Elementy zabawy przeplatane były piosenkami i religijnymi i biesiadnymi.  

Wieczorne spotkanie na wesoło poprowadził ks. Norbert Skawiński. Podziękował on również darczyńcom pielgrzymki i wszystkim spotykanym na drodze, za pomoc, nocleg, kąpiel, wodę.

Z kolei modlitewnemu rozważaniu apelowemu przewodniczył ks. Bolesław Słota. Mówił, że rekolekcje pielgrzymkowe pozwalają zauważyć niewykorzystane rezerwy dobra i obszary słabości. Dostrzec dobro i łaskę Bożą, choćby w pięknie napotykanego krajobrazu, w dobrych słowach i gestach spotykanych ludzi. W życzliwości i otwartości tworzonej wspólnoty. Pamiętając o tych, których zostawiliśmy w domach, wdzięczność kierujemy do tych także, którzy okazali nam w mijanych miejscowościach gesty życzliwości i dobroci – mówił ks. Słota.

Apel zakończyła pieśń wieczorna „Wszystkie nasze dzienne sprawy” oraz kapłańskie błogosławieństwo. Przed rozejściem się na spoczynek nocny, w utworzonym kręgu, wraz z mieszkańcami Dziebałtowa, pielgrzymi śpiewali piosenkę „Panience na dobranoc”. O 22 w pielgrzymkowym obozowisku panowała już nocna cisza. Dziś w niedzielę o godz. 5 była pobudka, a o 6 rano, na placu odprawiona została Msza święta i po niej pielgrzymi wyruszyli na kolejny etap jasnogórskiego szlaku. W grupie 24, na Jasną Górę idzie 150 pątników.