2021-10-22

Imieniny: Klemensa i Amelii

Podtopienia w miejscowości Chlewiska

by Bartosz Kaluga on Sierpień 7, 2014

4 sierpnia 20134r. w wyniku gwałtownych opadów atmosferycznych wody opadowe napływające z wyżej położonych terenów wokół miejscowości Chlewiska zalały posesje przy ulicach: Szkolnej, Ogrodowej i Czachowskiego. Ulica Czachowskiego będąca fragmentem drogi wojewódzkiej 727 została całkowicie zalana na odcinku 250 m w skutek czego została całkowicie wyłączona z ruchu. Policja zorganizowała konieczne objazdy.

Szybki napływ wody powodował przepełnianie się rowów i przepustów odpływowych co spowodowało spiętrzenie się wody w obniżonych terenach i podtopienia piwnic domów mieszkalnych i posesji. Zagrożony podtopieniami był kompleks MANOR HOUSE, Piekarnia, Bank oraz prywatne posesje. Ciągły napływ wody spowodował podtopienia na 12 posesjach oraz podniesienie się poziomu lustra wody na dwóch zbiornikach wodnych w miejscowości Chlewiska. W pierwszej fazie działania służb polegały na budowaniu obwałowań z worków z piachem wzdłuż zalanych ulic w celu obrony zagrożonych posesji a także wypompowywaniu wody z posesji, które już wcześniej zostały podtopione. W związku z prowadzonymi działaniami teren akcji podzielono na trzy odcinki bojowe. Do działań zadysponowano dodatkowe siły i środki z powiatu radomskiego w postaci pompy wysokiej wydajności.

W sumie ułożono umocnienia i obwałowania z około 800 worków z piachem. W działaniach udział brało 13 zastępów Straży Pożarnej w tym 65 strażaków. Cała akcja ratownicza trwała przeszło 13 godzin.

Rzecznik Prasowy Komendanta Powiatowego PSP w Szydłowcu

st. kpt. Bartłomiej Wilczyński