2020-02-28

Imieniny: Wiktora i Eustachego

Podsumowanie ankiety – radni gmina Szydłowiec

by Bartosz Kaluga on Grudzień 16, 2013 · 1 comment

Za nami kolejna ankieta na łamach Portalu Szydłowieckiego. Tym razem nasi czytelnicy mieli okazję wyrazić swoją opinię, wybierając ich zdaniem najskuteczniejszych samorządowców z Rady Miejskiej w Szydłowcu. W naszej sondzie, która trwała blisko sześć tygodni łącznie oddano 628 głosów. Dla wielu wyniki ankiety na pewno będą wielkim zaskoczeniem – ponieważ zwycięzcą głosowania okazał się rzadko przebijający się w mediach lokalnych, radny Wiesław Cieloch, który do ostatnich dni stoczył walkę o prym z Markiem Arturem Koniarczykiem.

Zwycięstwo Wiesława Cielocha, który uzyskał w naszej ankiecie 241 głosów, jest zaskoczeniem z wielu powodów. Przede wszystkim jest on przedstawiciel KWW Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który w Szydłowcu ma marginalne poparcie. Jednocześnie radny Cieloch wszedł do rady z najmniejszym poparciem wśród obecnych radnych – w swoim okręgu uzyskał jedynie 12,95% głosów – o włos (0,13% = dwa głosy) – wyprzedzając przedstawiciela KWW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej.

Drugie miejsce z wynikiem 214 głosów zdobył Marek Artur Koniarczyk, przedstawiciel KWW Nasz Dom Szydłowiec. Radny Koniarczyk – zwycięzca podobnego głosowania Echa Dnia – przez pierwsze tygodnie był samodzielnym liderem naszego głosowania. W kolejnych tygodniach ustąpił jednak miejsca na szczycie Cielochowi.

No właśnie – Cieloch, Koniarczyk i długo nikt. Z 628 głosów w ankiecie, aż 455 oddanych zostało na wyżej wymienioną dwójkę. Dominacja w ankiecie dwóch radnych nie podlega dyskusji. Trzecie miejsce – co jednak trzeba zauważyć – również z dużą przewagą zajęła Dorota Jakubczyk z KWW Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze, zdobywając 73 głosów.

Wyniki głosowania w ankiecie:

 1. Wiesław Cieloch – 241 głosów; 38,38% (KWW Sojusz Lewicy Demokratycznej)
 2. Marek Artur Koniarczyk – 214 głosów; 34,08% (KWW Nasz Dom Szydłowiec)
 3. Dorota Jakubczyk – 73 głosy; 11,62% (KWW Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze)
 4. Tadeusz Poziomkowski – 18 głosów; 2,87% (KWW Solidarny Samorząd)
 5. Krystyna Bednarczyk – 15 głosów; 2,39% (KWW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej)
 6. Paweł Bloch – 14 głosów; 2,23% (KWW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej)
 7. Irena Świątkiewicz-Woda – 13 głosów; 2,07% (KWW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej)
 8. Marek Plewa – 10 głosów; 1,59% (KWW Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze)
 9. Wojciech Winiarski – 8 głosów; 1,27% (KWW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej)
 10. Artur Łyczek – 7 głosów; 1,11% (KWW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej)
 11. Krzysztof Gula – 4 głosy; 0,64% (KWW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej)
 12. Bogusława Grzyb – 4 głosy; 0,64% (KWW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej)
 13. Leszek Jakubowski – 3 głosy; 0,48% (KWW Porozumienie Samorządowo-Gospodarcze)
 14. Tadeusz Rut – 3 głosy; 0,48% (KWW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej)
 15. Jan Michał Depo – 1 głos; 0,1% (KWW Wspólnota Ziemi Szydłowieckiej)

Oczywiście internetowa sonda nigdy w pełni nie odzwierciedla nastrojów społecznych. Jednak możemy uznać, że wyniki naszej ankiety są pewnym wycinkiem otaczającej nas rzeczywistości. Patrząc na wyniki sondy, nasuwają się dwa główne wnioski. Proszę zwrócić uwagę, jak nisko zostali ocenieni przedstawiciele Wspólnoty Ziemi Szydłowieckiej. Radni z otoczenia urzędującego burmistrza – z małymi wyjątkami – plasują się na ostatnich miejscach rankingu. Druga sprawa, to wyjątkowo wysokie pozycje radnych, którzy sprzeciwili się jednej z najbardziej kontrowersyjnej uchwał ostatnich lat w gminie – czyli radykalne podniesienie opłat za wywóz śmieci. Z piątki rajców którzy wówczas byli przeciw podwyżce – Jakubczyk, Cieloch, Koniarczyk, Poziomkowski, Plewa – tylko ten ostatni uplasował się poza pierwszą piątką…

Autor: Artur Marszałek