2020-02-28

Imieniny: Wiktora i Eustachego

Podsumowanie ankiety… karatecy z Szydłowca wizytówką naszego regionu

by Bartosz Kaluga on Listopad 4, 2013

Nasza ostatnia ankieta dotyczyła klubów i towarzystw sportowych znajdujących się na terenie Ziemi Szydłowieckiej. Pytaliśmy, które z nich – zdaniem naszych czytelników – są najlepszymi wizytówkami naszego mikroregionu. W ankiecie oddano 570 głosów, a jej wyniki na pewno dla wielu są zaskoczeniem. W ciągu ponad dwóch miesięcy, najwięcej czytelników oddało swój głos na Klub Karate MUSHIN Szydłowiec – który bezapelacyjnie wygrał naszą sondę wprost deklasując rywali.

Karate Kyokushin Matsushima Polska~ MUSHIN Honbu Dojo SzydłowiecNa powstały w 2004 Klub Karate MUSHIN oddano 233 głosów, co stanowi 40.88% wszystkich głosów oddanych w ankiecie. W pewnym sensie można to uznać za ogromne zaskoczenie. Dlaczego? Przede wszystkim karate to indywidualna dyscyplina sportu, która relatywnie prawie zawsze jest na straconej pozycji w starciu z drużynowymi. Po drugie mała liczba zawodów odbywających się w Szydłowcu – zarówno MUSHIN, jak i pozostałe kluby „niepiłkarskie” rzadko mają okazję zaprezentować się przed własna publicznością. Na miejscu odbywają się głównie treningi. Zawodnikom, trenerom jak i sympatykom składamy serdeczne gratulacje!

klub biegacza endorfina szydłowiecDrugie miejsce w naszej ankiecie zdobył Klub Biegacza Endorfina Szydłowiec. Na Endorfinę zagłosowało 60 osób, co dało 10.53% głosów. Biorąc pod uwagę, że szydłowiecki klub biegacza jest najmłodszym towarzystwem (powstały w 2013 roku) w zestawieniu można to uznać za spory sukces. Gratulujemy!

kick-boxing viktoria szydłowiecTrzecie miejsce w naszej sondzie zajęli kick-bokserzy z powstałej w 2003 roku Viktorii Szydłowiec. Viktoria jest najlepszą wizytówką sportową w Powiecie Szydłowieckim dla 51 osób, których głosy stanowiły 8.95% procent z puli wszystkich ankietowanych.

szydlowianka szydlowiec herbks jastrzab herbCzwarte miejsce w naszej sondzie zajęła Szydłowianka Szydłowiec. Za najlepszą wizytówkę Ziemi Szydłowieckiej uważa ją tylko co jedenasty czytelnik (8.6%49 głosów). Biorąc pod uwagę narodowa dyscyplinę sportu – piłkę nożną, występy ligowe przed własną publicznością, największe tradycje z wymienionych (od 1946 roku), największy budżet i największy potencjał – jest to bardzo słaby wynik. Wraz Szydłowianką czwarte miejsce zajmuje KS Jastrząb. Dokładnie 49 głosów padło również na drużynę z Klasy A. Przy zachowaniu wszelkich proporcji jest to spory sukces tej młodej, bo powstałej w 1999 roku drużyny piłkarskiej. Warto zaznaczyć, że KS Jastrząb jest najwyżej notowanym klubem, wyłączając ekipy z Szydłowca.

Dalsze miejsca zajęli: GKS Orzeł Wierzbica (6.32% – 36 głosów); GKP Gryfia Mirów (5.09% – 29 głosów); UKS Hubal Chlewiska (2.63% – 15 głosów); GKS Oronka Orońsko ( 2.11% – 12 Głosów) Akademia Piłkarska Szydłowiec (1,93% – 11 głosów); STS Szydłowiec (1,75% – 10 głosów); MLUKS Orlik Wierzbica (1,05% – 6 głosów); Wieża Szydłowiec (0,88% – 5 głosów); Inne (1% – 4 głosy).

Czy można wyciągnąć jakieś wnioski z powyższej ankiety. Raczej tak. Ankieta pokazuje sukces pierwszej trójki – młode stowarzyszenia zarządzane przez młode umysły, otwarte na zmiany i dostrzegające konieczność elastyczności. Większość środków jakimi dysponują kluby z pierwszej trójki pochodzi bądź ze składek, bądź środków od prywatnych sponsorów. Przeciwna sytuacja w Szydłowiance – budżet opiera się na środkach z samorządu. Klub tkwi w PRL. Nie ma programu pozyskania środków od prywatnych sponsorów. Mimo największego potencjału, nie ma wyników. Co więcej nie ma również dobrej atmosfery wokół klubu…

Już wkrótce kolejna ankieta na łamach Portalu Szydłowieckiego. Już teraz zapraszamy do udziału.

Autor tekstu: Artur Marszałek