2019-04-24

Imieniny: Urbana i Grzegorza

Podsumowanie 2013 roku

by Bartosz Kaluga on Styczeń 2, 2014

Za nami 2013 rok, dlatego warto podsumować to co wydarzyło się w naszym regionie i co cieszyło się największą popularnością pośród czytelników Portalu Szydłowieckiego. Wystartowaliśmy z działalnością nowego medium lokalnego pod koniec kwietnia i przez pół roku działalności osiągnęliśmy przyzwoite rezultaty, które rokują pozytywnie na dalszy rozwój niniejszego portalu internetowego w 2014 roku

Dzień w którym odnotowano najwięcej wizyt Portalu to 21 listopada 2013 roku, kiedy wygenerowano 1341 odwiedzin. Tego dnia odbyła się wizyta Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i wydaje się, że można odnotować ją jako najważniejsze wydarzenie medialne w minionym roku w Szydłowcu.

Dużą popularnością cieszyły się sukcesy Stowarzyszenia MUSHIN (Więcej wpis: MUSHIN SZYDŁOWIEC). Szydłowieccy karatecy, zostali również uznani za chlubę sportową ziemi szydłowieckiej na łamach naszej ankiety  PODSUMOWANIE ANKIETY…).  Wywiad z niezwykle utalentowaną Sylwią Szymkiewicz był natomiast najczęściej czytanym wywiadem na Portalu Szydłowieckim (Więcej wpis: ROZMOWA Z SYLWIĄ SZYMKIEWICZ ).

Pośród istotnych wydarzeń należy również zaliczyć walkę Stowarzyszenia Wspólne Dobro w sprawie budowy wiatraków na terenie Gminy Jastrząb. Jest to doskonały przykład, że wspólne zaangażowanie i aktywne działania może przyczynić się do respektowania przez samorządowców woli miejscowej ludności. Wpis VIDEO: WALKI Z WIATRAKAMI CIĄG DALSZY był również najczęściej komentowanym wpisem w minionym roku.

Cieszy również bardzo duża liczba osób, która polubiła nasz facebookowy fan page – do chwili obecnej polubiło nas już prawie 2 000 osób z naszego regionu! Mamy nadzieję, że osoby które śledzą nasze działania na facebooku staną się wkrótce również stałymi czytelnikami i aktywnymi komentatorami wydarzeń na łamach Portalu.

Praca Redakcji i kreowanie dialogu

Od początku działalności Portalu udało nam się również opublikować ponad 600 wpisów. Dużą cześć artykułów otrzymywaliśmy dzięki uprzejmości wielu osób i lokalnych instytucji, ale udało nam się także własnymi siłami redakcyjnymi opublikować wiele artykułów publicystycznych (ponad 80 w kategorii publicystyka). Na łamach Portalu przeprowadziliśmy również około 20 wywiadów, dzięki którym przybliżyliśmy naszej społeczności sylwetki utalentowanej młodzieży jak i osób wpływających realnie na funkcjonowanie różnych organów instytucjonalnych/stowarzyszeń na ziemi szydłowieckiej.

W budowie Portalu uczestniczyła cała redakcja i chciałbym serdecznie podziękować całemu zespołowi w kreowanie treści dotyczącej naszych lokalnych spraw – bez ich wkładu nie opublikowalibyśmy tylu artykułów w tak krótkim okresie czasu. Dlatego też częste zwroty w liczbie mnogiej na Portalu – czy na fan page na facebooku – nie oznaczają, że oszukujemy naszych czytelników i tylko kreujemy wyimaginowany obraz medium tworzonego przez kilka osób. Na zawartość treści na Portalu w rzeczywistości ma wpływ cały zespół redakcyjny, aczkolwiek którego poglądy na otaczająca nas rzeczywistość nie muszą być zbieżne. Prezentowane poglądy są głównie poglądami osobistymi członków redakcji, dlatego zachowujemy pluralizm wypowiedzi i zachęcamy do prezentowania kontrargumentów.

Mamy natomiast wspólną politykę redakcyjną, której celem jest zamieszczanie różnych treści publicystycznych, które naszym zdaniem w perspektywie czasowej mogą być ważnym czynnikiem tworzenie społeczeństwa obywatelskiego i więzi lokalnej w naszym regionie. Dodatkowo oprócz informacji czysto lokalnych, staramy się również pisać o istotnych wydarzeniach z kraju i ze świata – które w mniejszy lub większy sposób przekładają się na życie mieszkańców.

Dialog jest drogą do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego i wymiernego wpływu na działania samorządowców w naszym regionie. Dążymy do postrzegania władz instytucji lokalnych, jako ważnego elementu życia lokalnej wspólnoty, jednocześnie tworząc warunki do normalnej w społeczeństwie obywatelskim, oceny jego poczynań. Dlatego jest nam niezwykle przyjemnie oznajmić, że do tej pory nie usunęliśmy ani jednego komentarza na łamach Portalu Szydłowieckiego. Być może nie wszystkie treści komentarzy były z poszanowanie zasad tzw. netykiety, jednak każdy komentator miał możliwość polemiki odnośnie interesującego go problemu. Dopóki komentarze nie będą przekraczać granic netykiety, na łamach Portalu nie należy spodziewać się, że jakiekolwiek komentarze zostaną usunięte.

W drugiej połowie 2013 roku udało nam się osiągnąć rozpoznawalność jako medium internetowe głównie na terenie Gminy Szydłowiec.  Przed nami kolejny rok. Mamy nadzieję, że uda się jeszcze bardziej poprawić statystyki, a Portal Szydłowiecki będzie rozwijał się jeszcze efektywniej niż przez ostanie pół roku działalności. Dlatego przez kolejne miesiące będziemy starali się wypromować Portal pośród mieszkańców pozostałych gmin Powiatu Szydłowieckiego. W pierwszej połowie roku postaramy się również dodatkowo zachęcić naszą społeczność lokalną do zwiększonej interakcji w Internecie.

Internet rozrasta się nadal w niezwykle dynamicznym tempie i daje olbrzymie możliwości. Jest to skarbnica wiedzy i informacji, ale także doskonale miejsce na rozwój własnej firmy czy promocji turystycznej Powiatu Szydłowieckiego wraz ze znajdującymi się na jego terenie zabytkami. O możliwościach Internetu i jego konkurencyjności wobec marketingu tradycyjnego napisano już wiele artykułów, a najbardziej innowacyjne jednostki potwierdziły jego skuteczność w praktyce. Niestety możliwości Internetu w Polsce, a szczególnie w takich Powiatach jak nasz, nadal nie są w pełni wykorzystane. Polskie społeczeństwo nadal pracuje nad wykorzystanie w pełni jego możliwości, a trendy obserwowane w Europie Zachodniej zaczynają coraz szybciej przedostawać się na nasz rynek. Ci którzy je bacznie obserwują i przekładają na nasze polskie realia – odnotowują sukces. Należy wyrazić nadzieję, że również nasi samorządowcy będą w stanie wyciągnąć wnioski z rewolucji informatycznej i zaimplementować – mając na uwadze nasze lokalne realia – innowacyjne działania, aby wspierać lokalne inicjatywy oraz przedsiębiorczość w regionie.

W 2014 roku będą miały miejsce wybory samorządowe dlatego liczymy, że nasi lokalni samorządowcy staną się bardziej aktywni i przedstawią nam plany na rozwój Powiatu i poszczególnych gmin i wkroczą na drogę dialogu z wyborcami. W drugiej połowie roku powinny zostać uruchomione także nowe projekty unijne na rozwój małej przedsiębierczości. Na łamach Portalu Szydłowieckiego będziemy starali się informować i zachęcać do udziału w projektach na terenie województwa mazowieckiego w których będą mogli uczestniczyć mieszkańcy naszego Powiatu.