2022-12-09

Imieniny:

Plusy i minusy obróbki maszynami CNC

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 17, 2018

mechanical technician operative of cnc milling cutting machine center at tool workshop

Współczesny przemysł praktycznie nie istnieje bez precyzyjnych obrabiarek numerycznych. Maszyny opierające się na technologii CNC wzniosły ową czynność na wysoki poziom precyzji. Nie znaczy to jednak, że są one zupełnie pozbawione wad. Ich zastosowanie w procesach produkcyjnych wzbudza szereg wątpliwości. W dzisiejszym artykule skupimy się na wadach oraz zaletach maszyn typu CNC.

Zalety obrabiarek typu CNC

Kluczowym atutem technologii CNC jest ogromna precyzja. Zastosowanie tradycyjnych – ręcznych obrabiarek nie gwarantuje uzyskania kształtu idealnie zgodnego z założeniami projektu. To głównie z tego powodu współcześnie maszyny CNC znajdują szerokie zastosowanie w zakładach produkcyjnych zajmującymi się tworzeniem niewielkich elementów w których kluczową rolę odgrywają detale. Pośród najważniejszych wymienia się elementy składowe samochodów oraz samolotów.

Kolejnym niezwykle istotnym atutem jest ograniczenie pierwiastka ludzkiego – innymi słowy mniejsze zmęczenie operatora. Cały proces produkcyjny nadzoruje i wykonuje specjalistyczny system, dlatego operator nie ponosi odpowiedzialności za efekt końcowy. To ważny czynnik – zwłaszcza w dobie niedoboru wykwalifikowanych tokarzy i frezerów.

Ważną rolę pośród zalet technologii CNC odgrywa także regularność, czyli niemal idealnie powtarzalne elementy będące konsekwencją procesu produkcyjnego. Pozwala to na uruchomienie produkcji masowej, która minimalizuje koszta i skraca czas produkcji, a więc tego typu działania są bardziej efektywne i wydajne.

Skoro mowa o zasobach budżetowych, warto podkreślić, iż owa wydajność zwłaszcza w przypadku zamówień hurtowych wpływa pozytywnie na stan konta firmy. Maszyna CNC pracuje szybciej i nie marnuje stosowanego materiału. Ilość odpadów jest zredukowana do minimum, a świadczy to o kolejnej zalecie – oszczędności.

Ostatnim atutem CNC jest idealne odwzorowanie miejsc newralgicznych jakimi są krawędzie. Wysokiej jakości wykończenia krawędzi elementów w maksymalnie krótkim czasie wpływają nie tylko na szybsze tempo pracy, ale także na jej wyższy poziom.

Wady maszyn typu CNC

Po prawdzie wad jest niewiele, ale należy wspomnieć o kłopotach z jakimi borykają się nieco mniejsze firmy produkcyjne. Szkopuł tkwi w przygotowaniu specjalistycznego projektu, który opiera się na zaawansowanym oprogramowaniu CAD. Wykorzystanie tego typu innowacji generuje wyższy koszt działalności, co w przypadku mniejszych firm jest często nieopłacalne. Na ów czynnik składają się dwa aspekty – wysoki koszt samego oprogramowania oraz wysokie ceny usług profesjonalistów obsługujących tego rodzaju system.

Kolejną wadą jest ograniczenie względem materiałów. Obecnie maszyny typu CNC potrafią obsługiwać wyłącznie wybrane materiały. Co prawda chodzi o surowce najpopularniejsze takie jak metal, czy tworzywo sztuczne, ale jak wiemy doskonale – apetyt rośnie w miarę jedzenia. Niektóre zlecenia wymagają powrotów to tokarek i frezarek ręcznych. Innym ograniczeniem tytułowych maszyn jest niewielkie pole obróbki wyznaczające obszar produkcyjny. Niestety tego problemu nie da się pokonać.

Pomimo kilku wad maszyny CNC posiadają przewagę zalet, dlatego z całą pewnością warto w nie zainwestować. Współcześnie są one obecne w większości gałęzi przemysłu.

Artykuł przygotował sklep techniczno-narzędziowy EBMiA.pl oferujący części do maszyn CNC oraz silniki elektryczne – https://www.ebmia.pl/silniki-elektryczne-silnik-jamnik-c-1450_3905.html