2021-04-17

Imieniny: Feliksa i Aleksandry

Plenerowa wystawa w parku dworskim w Rzucowie

by pa pa on Sierpień 31, 2013

W modrzewiowym dworze w Rzucowie, 31 sierpnia w słoneczne południe, otwarto bramy i gościnni gospodarze zaprezentowali wystawę fotografii architektury drewnianej. Ekspozycja powstała dzięki zaangażowaniu autorów: Małgorzaty i Bartłomieja Sęków oraz dofinansowaniu uzyskanym z funduszy przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich.

Na wystawie zaprezentowano zdjęcia drewnianych budowli z takich miejscowości jak: Rzuców, Chlewiska, (Bolęcin, Cukrówka, Kawy, Nadolna, Ninków, Pawłów, Politów, Radestów, Rudno, Ruszkowice, Stefanów, Wola Kuraszowa, Wola Zagrodnia, Zaława, Suchedniów, Otwock, Radziejowice, Kukłówce.

Dzięki tej inicjatywie ożyło otoczenie dworu, jednak sam zabytkowy obiekt pozostaje zamknięty. Nowi gospodarze otwierając wystawę, zapowiadali remont budynku i udostępnienie go dla zwiedzających. W otwarciu wystawy wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Rzucowski dwór ma bogatą historię. Patrząc na stan dzisiejszy trudno dostrzec w zaniedbanych budynkach i otoczeniu dawny splendor. W XIX wieku, gdy majątek Rzuców, należał do Adama Mokiejewskiego obejmował obszar 400 hektarów. Funkcjonowały zakłady przemysłowe: huta żelaza i odlewnia, a także stawy rybne, sady i pola uprawne. Właściciel wspierała inicjatywy społeczne, przyczyniając się do rozwoju lokalnej społeczności.

Kres dworskiemu życiu położyła II wojna światowa, kiedy to ostatni właściciel Witold Mokiejewski zostaje stracony w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau. W roku 1945 władze PRL zmuszają żonę Witolda i jej syna do opuszczenia majątku.

W opustoszałym budynku, okradzionym z bogatego księgozbioru, mebli, pamiątek i wyposażenia, w 1948 urządzono dom dziecka, który funkcjonował tutaj do 1995 roku.

Drewniany, podpiwniczony budynek dworu, wykonany z bali modrzewiowych w latach 1884-1892 i położony obok murowany budynek tzw. „Wikaryjka”, ulokowane są wśród drzew starego parku. Opustoszałe przez ostatnie kilkanaście lat i poddane związanej z tym degeneracji, dzięki zapałowi i pasji nowych gospodarzy, mają szansę na powrót do świetności. Warto to piękne miejsce, przywrócić lokalnej kulturze i historii.  Na stronie www.we-dworze.pl można znaleźć, kilka informacji na temat Dworu i wystawy.