2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Place zabaw – dla Każdego

by Marek Sokołowski on Grudzień 9, 2015

Szydłowiecka Spółka COMES Sokołowscy od ponad 20 lat tworzy bezpieczne, sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi przestrzenie placów zabaw i terenów sportowo-rekreacyjnych. Firma COMES  jest polską spółką obecną na rynku już od ponad 30 lat. COMES – to producent wyposażenia placów zabaw, urządzeń komunalnych i sportowych, a od niedawana także siłowni plenerowych oraz urządzeń do ćwiczeń sprawnościowych street workout –  oferowanych z zastrzeżoną nazwą STHENOS.

Zabawa to zdrowie!

W dzisiejszych czasach, kiedy brak ruchu powodujący otyłość, (a co za tym idzie obniżoną sprawność fizyczną u dzieci i młodzieży) jest poważnym problemem – powstaje coraz więcej placów zabaw i terenów sportowo-rekreacyjnych. Są one nie tylko świetnym miejscem do spędzania wolnego czasu i prawdziwej integracji z rówieśnikami – ale co istotne, poprzez zabawę zachęcają do aktywności na świeżym powietrzu. Należy powiedzieć sobie jasno, że żadna dieta nie zastąpi ruchu, który nie tylko pozytywnie wpływa na sylwetkę ale także poprawia pracę mózgu, stymuluje wydzielanie tzw. hormonów szczęścia (czyli endorfin) – dzięki czemu po prostu żyje się lepiej!

Planując budowę placu zabaw powinniśmy wziąć pod uwagę fakt, iż starsze dzieci mają inny zakres zainteresowań, są lepiej rozwinięte, a ich zabawy wymagają więcej wysiłku i większego stopnia skomplikowania, niż to ma miejsce u maluchów.  

Zabawa stanowi integralną część procesu kształtowania postawy młodego człowieka – zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Poprzez zabawę dzieci uczą się współpracy, zawierają przyjaźnie, rozwijają swoją kreatywność, same mogą przetestować swoją sprawność fizyczną, poprawić kondycję i zdrowie oraz uczestniczyć w samodzielnie ‘wyreżyserowanych’ ćwiczeniach. Wszystko to stanowi nieocenioną pomoc w dorastaniu. Jeśli zamontowane na placu zabaw sprzęty umożliwiają wykonywanie ćwiczeń i zabaw dostosowanych do wieku i zainteresowań dzieci – łatwiej zdyscyplinować ich zachowania, zredukować konflikty i akty wandalizmu, a niektóre z ćwiczeń wykonywanych na lekcjach wychowania fizycznego, mogą być aranżowane na terenie placu zabaw właśnie. Atrakcyjne miejsce zabaw  i rekreacji przy szkole wpływa korzystnie na wizerunek samej placówki oraz poczucie wartości uczących się tam dzieci – to samo dotyczy osiedli mieszkaniowych. Kreatywne i bezpieczne place zabaw w pobliżu miejsca zamieszkania wpływają na wyższy poziom życia mieszkańców.

Budowa placu zabaw powinna być wcześniej dobrze przemyślana. Należy zastanowić się nad odpowiednią lokalizacją (plac zabaw widoczny z okien budynku szkoły lub domu, w miarę blisko wejść/ wyjść z terenu, z dala od ruchu samochodowego i innych zagrożeń,  nie blokujący tras komunikacji pieszej, będący poza zasięgiem obszarów boisk (ryzyko uderzenia piłką), racjonalnie chroniony przed bezpośrednim wejściem osób nieupoważnionych, a w nocy  i wieczorem dobrze oświetlony). Sprzęty powinny być wybierane pod względem jakości, ilości możliwych zastosowań oraz atrakcyjności dla samych użytkowników. Jeśli to możliwe, warto wcześniej przeprowadzić ankietę na temat „co dzieci najchętniej robiłyby na placu zabaw i jakie sprzęty preferują”. Oczywiście nie wszystkie wytyczne muszą być zrealizowane – jednak takie opinie mogą być bardzo pomocne podczas tworzenia projektu.

COMES proponuje szeroki asortyment wyposażenia placów zabaw, m. in. nową serię zestawów zabawowo – sprawnościowych ŚMIGLAK charakteryzujących się prostotą i funkcjonalnością. Nowoczesny design, solidna i trwała konstrukcja oraz unikalne rozwiązania sprawiają, że urządzenia te są odpowiednie  na każdy plac zabaw. Doskonale sprawdzą się także, jako pomoc podczas lekcji wychowania fizycznego.

W ofercie Spółka posiada również urządzenia ruchowe oraz urządzenia do gimnastyki, czy wspinaczki. Mniej miejsca, niż kilka pojedynczych zabawek zajmą urządzenia wielofunkcyjne łączące ścianki, z guzami chwytnymi, ścianki łańcuchowe, drabinki, i liny do wspinania. Bardzo popularne i lubiane wśród dzieci są tzw. linaria, które są atrakcyjne nie tylko pod względem funkcjonalnym ale i wizualnym. Na placu zabaw nie powinno także zabraknąć urządzeń ‘typowych’ – czyli huśtawek, zjeżdżalni, czy karuzel. Muszą to być jednak urządzenia dostosowane do wieku użytkowników – np. ‘starszaki’ chętniej będą korzystać z karuzeli platformowej, niż z urządzenia, z siedziskami kubełkowymi, przeznaczonymi dla młodszych dzieci. To samo dotyczy huśtawek wahadłowych – dla starszych dzieci przeznaczone są siedziska typu deseczka lub opona, dla młodszych np. „Bocianie Gniazdo” lub wspomniane wcześniej – siedziska kubełkowe.

 „Place zabaw” dla młodzieży i dorosłych

Tak, jak w przypadku placu zabaw dla dzieci – planując budowę terenu sportowo-rekreacyjnego dla młodzieży, czy dorosłych należy dokładnie przemyśleć kwestię wyposażenia. Powinny znaleźć się tam urządzenia odporne na większe obciążenia, umożliwiające wykonywanie trudniejszych ćwiczeń. Przykładem przestrzeni, która pozwala na rozładowanie nadmiaru energii i kształtowanie sylwetki, są popularne w ostatnim okresie place z urządzeniami do tzw. Kalisteniki oraz siłownie plenerowe. Czym jest Kalistenika? Jest to nic innego, jak określenie, które oznacza metodę ćwiczeń z wykorzystaniem masy własnego ciała – popularne pompki, przysiady, czy podciąganie na drążku. Kalistenika – z greckiego kallos, czyli piękno, oraz sthenos, czyli siła.

Kalistenika (inaczej Street Workout lub Parkour) wykorzystywana w procesie treningowym poprawia koordynację ruchową, równowagę, rzeźbę mięśni. Przykłady ćwiczeń zaliczanych do wspomnianej metody to m. in. pompki, unoszenie nóg, podciąganie na drążku, przysiady, mostek. W przypadku siłowni plenerowych jest podobnie – na tzw. „Wioślarzu” ćwiczymy koordynację ruchową, a np. na „Drabince” rzeźbimy mięśnie brzucha, czy też ramion.

 Firma Comes wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klienta stworzyła linię siłowni plenerowych oraz urządzeń przeznaczonych do ćwiczeń rekreacyjnych. Proponujemy Państwu 12 urządzeń fitness oraz 20 urządzeń do ćwiczeń sprawnościowo – ruchowych z linii STHENOS.

Siłownie zewnętrzne obecne w parkach, na osiedlowych skwerach, czy na bulwarach, jako zagospodarowanie terenu przy domach zdrojowych – to najlepszy i najskuteczniejszy sposób na dotlenienie organizmu, poprawę kondycji i samopoczucia. Urządzenia fitness zlokalizowane w pobliżu placu zabaw pozwolą na aktywność nie tylko dzieci ale także i opiekunów.

 Linia Sthenos, to urządzenia mające zastosowanie podczas lekcji wychowania fizycznego, treningu sportowego, oraz innych form ogólnego rozwoju fizycznego. Konstrukcja jest wykonana ze stali, a jej elementy połączone specjalnymi obejmami systemowymi, co zapewnia odporność na obciążenia  i stabilność konstrukcji. Design naszych urządzeń pasuje do każdej przestrzeni, a dzięki systemowi modułów – urządzenia mogą być zastosowane w komplecie lub pojedynczo, z zachowaniem stref bezpieczeństwa.

Katarzyna Jedlińska, architekt krajobrazu w Spółce Comes.

www.comes.pl   /Artykuł sponsorowany/