2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Pierwsze szydłowieckie konstrukcje szachowe

by Marek Sokołowski on Listopad 2, 2014

W Szydłowcu w ostatnich dniach października miał miejsce I Klasyfikacyjny Turniej Szachowy „Szydłowieckie Konstrukcje Szachowe” , w którym zawodnicy mogli uzyskać punkty do rankingu międzynarodowego FIDE ( Międzynarodowa Federacja Szachowa) i wypełnić normę na I kategorię szachową polską i normy międzynarodowe. Uprawnieni do gry byli zawodnicy posiadający minimum II kategorię szachową lub wyższe.

W szranki stanęło 8 świetnych szachistów z Radomia, Szydłowca, Skarżyska Kam. i Jaworzna. Reprezentowali oni 5 klubów szachowych : UKS „Avans” Żyrzyn, „GROM” Skarżysko Kość., MCKiS Jaworzno, UKS „Roszada” Radom  i oczywiście „Wieżę” Szydłowiec. Szydłowieckich szachistów grało 3-ch : Dariusz Żurek, Marian Frąk (prezes „Wieży”) i Wojciech Bednarczyk. Grano 5 rund ( 3 w sobotę i 2 w niedzielę ) z czasem 1 godz. na zawodnika plus dodatkowo 30 sek. na ruch- zgodnie z wymogami FIDE. Sprawiło to, że runda trwała i 3 godz. Zmagania szachowe  stały na wysokim poziomie.

Turniej wygrał Kamil Kocia (jeszcze junior- licealista) ze Skarżyska Kam., który uzyskał świetny wynik – 4 pkt. (3 zwycięstwa i 2 remisy,  bez porażki i tym samym wypełnił normę na I kat. szachową oraz wszedł na listę rankingową FIDE). Najlepszym z szydłowieckim szachistów okazał się Dariusz Żurek (mistrz powiatu szydłowieckiego) – 2,5 pkt. , który również wszedł na listę rankingową FIDE, ale nie wystarczyło to na wypełnienie normy co do I kat. szachowej. Zajął on 4 miejsce w turnieju. niezły wynik uzyskał Marian Frąk, który uzyskując 2 pkt. (2 zwycięstwa) zajął 6 miejsce w turnieju i uzyskał częściowe punkty do rankingu międzynarodowego FIDE.

Końcowa tabela turnieju

  1. Kocia Kamil (Skarżysko Kam.)- 4 pkt. (z 5)
  2. Korcz Daniel (Jaworzno)-4 pkt.
  3. Ciechoński Piotr (Radom)- 3,5 pkt.
  4. Żurek Dariusz (Szydłowiec)- 2,5 pkt.
  5. Młynarski Kamil (Radom)- 2 pkt.
  6. Frąk Marian ( Szydłowiec)- 2 pkt.
  7. Mróz Waldemar (Radom)- 1,5 pkt
  8. Bednarczyk Wojciech (Szydłowiec)-0,5 pkt.

Organizatorem turnieju był klub szachowy „Wieża” Szydłowiec, a jego inicjatorem szydłowiecki szachista Wojciech Bednarczyk, który zarazem (jako przedsiębiorca) ufundował nagrody pieniężne dla trzech zawodników czołówki. Zawody sędziował Jacek Sieczkowski z Radomia – sędzia klasy państwowej.

Tekst i zdjęcia: Michał Kojara