2022-07-06

Imieniny: Doroty i Kajetana

Pielgrzymkowy Szydłowiec

by Marek Sokołowski on Sierpień 7, 2015

Dziś około godz. 10, bezpośrednio po rozpoczynającej pielgrzymkę Mszy świętej, wyruszyła z przed fary św. Zygmunta, szydłowiecka grupa 37. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Szydłowiecka grupę prowadzi ją ks. Norbert Skawiński.

Pielgrzymów odprowadzał proboszcz parafii św. Zygmunta ks. kan. Adam Radzimirski oraz burmistrz Szydłowca Artur Ludew.  Pielgrzymi niosą krzyż, symbol  Światowych Dni Młodzieży. Dzisiaj przez Szydłowiec przechodziło także kilka grup z jednej z kolumn radomskich.

Trasa diecezjalnej pielgrzymki z Szydłowca liczy ok. 170 kilometrów. Najkrótszy etap radomskich kolumn liczy 16 kilometrów zaś najdłuższy 31. Połączenie wszystkich kolumn nastąpi 13 sierpnia we Mstowie i wówczas zostanie podana dokładna liczba uczestników tegorocznej pielgrzymki. Tego dnia pielgrzymi diecezji radomskiej dotrą na Jasną Górę. Dzisiaj przez Szydłowiec przechodziło kilka grup z jednej z kolumn radomskich.

Tradycyjnie pielgrzymka składa się z pięciu kolumn: dwóch z Radomia i po jednej z Opoczna, Skarżyska-Kamiennej i Starachowic. W pielgrzymce idą również przedstawiciele służb mundurowych m.in. policji, strażaków i pracowników aresztu śledczego. W grupie 21 idą z kolei studenci. Każdy z pielgrzymów otrzymał tradycyjnie pamiątkę uczestnictwa w pielgrzymce. W tym roku jest to znak ryby. Pątnikom na trasie towarzyszy Radio Plus Radom.

W czasie pielgrzymki jej uczestnicy będą rozważać Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, 1050. rocznicę chrztu Polski i zbliżający się Rok Miłosierdzia, który ogłosił papież Franciszek.