2022-07-04

Imieniny: Marii i Stanisławy

„Piękna nasza Polska cała” – koncert edukacyjny

by Bartosz Kaluga on Listopad 18, 2016

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego to jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego. W skład zespołu wchodzą balet, chór i orkiestra symfoniczna. Melodie pochodzą z 39 regionów etnograficznych Polski oraz z całego świata.

„Mazowsze” to stuosobowa grupa artystów, 8 ton bagażu, 1500 kostiumów, 60 lat doświadczenia. „Mazowsze” to 2,3 mln przejechanych kilometrów i 17 mln widzów. To koncerty w 168 miejscach Polski, to 213 tournée zagraniczne i ponad 6,5 tys. koncertów.

Od 1948 siedziba zespołu mieści się w Otrębusach przy ul. Świerkowej 2. Tam też 16.11.2016 r. wybrali się uczniowie klas trzecich Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana III Sobieskiego w Szydłowcu, aby obejrzeć koncert edukacyjny pt. „Piękna nasza Polska cała”. Koncert grupy baletowej „Mazowsza” to doskonały sposób na poznanie bogactwa folkloru „małych ojczyzn”, a jego program dobrano tak, by dla widzów był  zachętą do poznania polskich tańców ludowych z różnych regionów etnograficznych naszego kraju. Bogactwo i różnorodność form tanecznych uzupełniała prezentacja charakterystycznych melodii, instrumentów i strojów, a barwna opowieść konferansjera przybliżała historię poszczególnych pozycji repertuarowych.
Uatrakcyjnieniem koncertu było wykorzystanie projekcji multimedialnych.