2022-05-22

Imieniny: Wandy i Zenona

Perfekcyjne cięcie strumieniem wody

by Bartosz Kaluga on Grudzień 30, 2016

Nowoczesne technologie usprawniają procesy w przemyśle. Tworzone są coraz lepsze i tańsze rozwiązania. Jednym z nich jest cięcie strumieniem wody, które może być alternatywą dla laserowej obróbki materiałów – zwłaszcza, że jest od niej o wiele bardziej precyzyjne.

Cięcie wodą to bardzo dokładna metoda, która umożliwia obróbkę różnorodnych materiałów i uzyskanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów, co nie zawsze jest możliwe przy użyciu innych narzędzi. Ogromnym plusem jest krótki czas realizacji i ekonomiczne zużycie materiału. To właśnie dlatego z tej metody tak chętnie korzystają przedsiębiorstwa. Ma bardzo różnorodne zastosowania – np. Przedsiębiorstwo Remontowe Maszyn i Armatury „Masz-ZAP” z Puław, za pomocą cięcia wodą, wykonuje detale do wszelkiego rodzaju prototypów maszyn i urządzeń.

Jak to wygląda w praktyce? Cały proces polega na tym, że specjalna dysza wypuszcza strumień wody pod bardzo dużym ciśnieniem, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne cięcie. Do obróbki używana jest woda o niskiej temperaturze, co gwarantuje, że materiał nie odkształca się i nie ulega uszkodzeniu. Ta metoda – w porównaniu do cięcia laserem – nie pozostawia nierówności na krawędziach, co jest bardzo ważne, ponieważ nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów, związanych z dalszą obróbką. Za pomocą cięcia strumieniem wody, można obrabiać zarówno bardzo grube metale, jak i delikatne materiały – z powodzeniem można ciąć cienkie szyby, aluminiowe blachy, a nawet piankę.

Są dwie metody cięcia wodą. Pierwsza z nich to cięcie samym strumieniem wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Można w ten sposób wykonać obróbkę miękkich materiałów, takich jak: guma, papier, tapicerka czy sklejka. Jest również cięcie abrazyjne, czyli z użyciem ścierniwa – ta metoda idealnie sprawdza się przy twardych materiałach, m.in. stali konstrukcyjnej, miedzi, granicie czy marmurze.

Maszyna sterowana jest komputerowo, co zapewnia doskonałą precyzję i wysoką jakość wyciętych krawędzi. Nie da się ukryć, że ta metoda jest bardzo bezpieczna i przyjazna dla środowiska. Jedyny minus jest taki, że cięcie wodą może być wykorzystywane tylko do obróbki płaskich materiałów.