2022-05-17

Imieniny: Marka i Elżbiety

Pawłów. XIX – wieczna kapliczka zabytkiem

by Marek Sokołowski on Grudzień 12, 2015

Zabytkowa kapliczka w Pawłowie

Wybudowana w 1896 roku kapliczka w Pawłowie w powiecie szydłowieckim, wpisana została do rejestru zabytków. Obiekt wzniesiono na miejscu poprzedniego, drewnianego. Pawłów prawie do końca XX wieku należał do parafii w Chlewiskach. W kapliczce odprawiano Msze święte aż do momentu, kiedy w Pawłowie wybudowany został kościół i nowa parafia.

Kapliczka została wpisana do rejestru, jako cenny dokument dziejów parafii i miejscowości, zajmując także ważne miejsce w krajobrazie kulturowym wsi – informuje Agnieszka Żukowska – rzecznik Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Radny mazowiecki Jan Rejczak, wspomina że Pawłów to rodzinna miejscowość jego Ś.P. mamy Zofii (1916 – 2009).  W Pawłowie, na przełomie XIX i XX wieku mieszkało wielu robotników związanych z hutnictwem i walcownictwem, były bardzo żywe tradycje walki o niepodległość, szczególnie w okresie Powstania Styczniowego.

Mój dziadek Franciszek Krupa – mówi Jan Rejczak, był kowalem i aktywnie uczestniczył w rewolucji 1905 Roku, a pradziadek Jan Białek, pracownik walcowni w Pawłowie i zarazem ogrodnik, walczył w Powstaniu Styczniowym w oddziale Dionizego Czachowskiego. Obaj wspomniani przodkowie budowali tę kamienną kaplicę, po tym, jak poprzednią „zabrała wezbrana” woda rzeki Szabasówki! Mam więc też osobisty powód do dumy!

Kapliczka jest kolejnym obiektem w regionie radomskim wpisanym w ostatnim czasie do rejestru zabytkówPod koniec sierpnia konserwator objął ochroną prawną wojskowy cmentarz przy ul. Limanowskiego  a we wrześniu Starą Garbarnię przy ul. Warszawskiej. Oba obiekty zlokalizowane są w Radomiu.

Źródło: Radio Plus