2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

Patriotyczne uroczystości w 152 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego

by Marek Sokołowski on Styczeń 27, 2015

Szydłowiec, Suchedniów, Mostki, Michniów, Bodzentyn, Wąchock – to główne etapy obchodów 152. rocznicy powstania styczniowego. W piątek 23 stycznia uczestnicy obchodów, złożyli kwiaty na mogile powstańców na szydłowieckim cmentarzu oraz przy tablicach: nagrobnej ks. Aleksandra Malanowicza i na murze Ratusza, upamiętniając tym wydarzenia powstańcze. W kościele farnym św. Zygmunta odprawiana została Msza święta za powstańców, zaś na Zamku, odbyły się uroczystości towarzyszące obchodom. Uświetniła je Miejska Orkiestra Dęta z Szydłowca.

W sobotę uczestnicy obchodów spotkali się w Suchedniowie, gdzie przyjechali „Strzelcy” z całego kraju. Tam miał swój początek marsz szlakiem powstańczym z Suchedniowa do Wąchocka.  Po drodze do Bodzentyna, uczestnicy marszu zatrzymali się w Michniowie, gdzie zwiedzili Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich. Na kolejnym przystanku we Wzdole Rządowym, odbył się wspólny opłatek, a uczniowie miejscowej szkoły wystawili jasełka. Odbyło się tam także uroczyste posiedzenie Kapituły Marszu. Do przemarszu w godzinach popołudniowych dołączył także „Oddział Powstańczy” – Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna, by wspólnie udać się do Bodzentyna, gdzie na Górnym Rynku przy akompaniamencie tamtejszej Orkiestry Dętej odbyła się defilada i prezentacja oddziału Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci” z Buska – Zdroju. Na zakończenie sobotnich uroczystości przy Organistówce złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej wydarzenia styczniowe 1863 roku.

 W niedzielę, 25 stycznia do Wąchocka dotarli także uczestnicy marszu, którego organizatorem był Związek Strzelecki oddział Szydłowiec. Wyruszył on w sobotę o godz. 9 z Szydłowca. Uczestnicy po drodze uczestniczyli w obchodach 152 rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego przy mogile powstańczej w Kierzu Niedźwiedzim. Komendantem tego marszu był insp. ZS Roman Burek.

W Wąchocku uczestnicy przedsięwzięcia zwiedzili muzeum „Walk narodowo-wyzwoleńczych” w wąchockim opactwie cystersów. Uroczystości zainaugurowało złożenie kwiatów przy tablicy poświęconej 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Następnie kolumna marszowa udał się pod pomnik generała Mariana Langiewicza, gdzie odbyły się uroczystości państwowe. Ostatnim punktem niedzielnego programu była uroczysta Msza św. w kościele Cystersów i okolicznościowa akademia w Szkole Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Wąchocku.