2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Parafia w Pawłowie świętuje 25 lecie powstania

by Marek Sokołowski on Październik 19, 2014

fot. Marek Sokołowski

Podszydłowiecka parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła w Pawłowie, 19 października z udziałem biskupa radomskiego ks. bp. Henryka Tomasika świętowała srebrny Jubileusz swego powstania. Wydarzenie zgromadziło wielu wiernych, gości i liczne duchowieństwo szczególnie z dekanatu szydłowieckiego.

W czasie Eucharystii której przewodniczył ks. bp Tomasik, a współkoncelebrowanej przez ks. kan. Adama Radzimirskiego, ojca Andrzeja Ostrowskiego OFM i ks. Józefa Dujko, Ordynariusz radomski poświęcił odnowione prezbiterium i zakrystię oraz konsekrował ołtarz świątyni.

W kazaniu Pasterz diecezji podkreślił wartość ofiary, która jak mówił „zawsze ocala, zawsze ratuje, tak jest w życiu każdego człowieka”. Wskazał przy tym na ofiarę , która przyniosła ocalenia całemu światu, na Ofiarę Chrystusa. Ofiara Krzyża mówił biskup Tomasik – „W sposób tajemniczy, dla nas niezrozumiały uobecnia się ołtarzach naszych świątyń, to Eucharystia. Ołtarz jest symbolem Jezusa Chrystusa i Jego Ofiary”.

W czasie Mszy świętej asystę pełnili i śpiewy chóralne wykonywali panowie z Zakonu Rycerzy Kolumba. W Pawłowie działa licząca obecnie 12 świeckich katolików grupa rycerzy, skupiona w radzie nr 15 299 z Suchedniowa. Wśród darów ołtarza został ofiarowany ufundowany przez członków rycerskiego bractwa krzyż procesyjny. Po Mszy świętej biskup Tomasik poświęcił kapliczkę wybudowaną ku czci Najświętszego Serca Jezusa., usytuowanej naprzeciw wejścia na plebanię.

W parafii w Pawłowie, według informacji przedstawionej w czasie uroczystości przez ks. proboszcza Artura Furę działa Rada Parafialna złożona z 16 mężczyzn. W parafii powołano z inicjatywy Proboszcza, także młodzieżową drużynę strażacką i drużynę piłkarską.

Po dziękczynieniu Bogu w świątyni za dar 25-lecia wspólnoty parafialnej, zaproszenie goście spotkali się na posiłku w Gminnym Ośrodku Kultury w Pawłowie

Parafia w Pawłowie była erygowana 24 października 1989 roku. Wcześniej liturgię sprawowano w starej przydrożnej kaplicy zbudowanej w 1896 roku. Kościół według projektu Zygmunta Koczonia zbudowano staraniem ks. Józefa Dujko w latach 1983-1989. Parafie erygowała ówczesny biskup radomski ks. bp Edward Materski, z wiosek Pawłów i Krawara wydzielonych z parafii Chlewiska.