2022-07-06

Imieniny: Doroty i Kajetana

Pamieci Żołnierzy Niezłomnych

by Marek Sokołowski on Luty 23, 2015

W Szydłowcu 1, 2 i 3 marca, odbędą się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  1 marca obchody będą zorganizowane przez  młodzież narodową z Szydłowca: Narodowy Szydłowiec, Autonomiczni Nacjonaliści Szydłowiec, i lokalną strukturę Młodzieży Wszechpolskiej. 2 marca w Parku Niepodległości,  o godz. 11.30 odbędą się z kolei obchody miejskie, na które zaprasza burmistrz Szydłowca Artur Ludew. 3 marca o godz. 12.30 na świetlicę ZSO im. H. Sienkiewicza Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szydłowcu  wraz z Towarzystwem Miłośników Historii Ziemi Szydłowieckiej, zaprasza na przegląd filmów o żołnierzach wyklętych,  który poprowadzi dr Sebastian Piątkowski,  pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Radomiu.

Uroczystość organizowane przez młodzież narodową 1 marca – jak poinformował Piotr Kowalski,  rozpocznie się na Rynku Wielkim o godz. 15 zawiązaniem marszu. Uczestnicy przemaszerują ulicą Kilińskiego do skrzyżowania z ulicą Kościuszki w stronę Krzyża Katyńskiego, który znajduje się w Parku Niepodległości, przy Krzyżu Katyńskim zostaną złożone kwiaty i zostanie opowiedziana historia o zbrodni Katyńskiej, po czym marsz ruszy dalej w stronę Pomnika upamiętniającego Tajną Organizację Nauczycielską, tam zostaną złożone kwiaty, działacze NaRodowego Szydłowca, Młodzieży Wszechpolskiej Szydłowiec odczytają swoje przemówienia, a o oprawę muzyczną zadba bardzo uzdolniona mieszkanka Szydłowca Zuza Gadowska.

Szydłowieckie uroczystości wpisują się w obchodzony od kilku lat Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypominający ten bolesny wymiar naszej historii i żołnierzy, których możemy nazywać niezłomnymi ze względu na hart ducha. Byli oni przez lata komunistycznych rządów traktowani, jak wyklęci. Ich ofiarna służba Bogu i Ojczyźnie, przypomniana cenę ukochania niepodległości, dla której wielu poświęciło życie.