2021-04-19

Imieniny: Bernarda i Bazylego

Otwarcie wystawy BANKNOTY SOLIDARNOŚCIOWE

by Bartosz Kaluga on Grudzień 3, 2013

13 grudnia br. mija 33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Był to czas szczególny, w którym wydawało się, że szanse na zmiany są niewielkie, albo żadne. Trudne lata, które nastąpiły potem pokazały jednak, że ludzie nie utracili nadziei na lepsze życie, o które w Sierpniu ’80 r. upomniała się „Solidarność”.

W czwartek 12 grudnia o godz. – w przeddzień oficjalnych obchodów rocznicy Szydłowieckie Centrum Kultury i Sportu – Zamek zaprasza do Regionalnego Centrum Biblioteczno – Multimedialnego  na otwarcie wystawy zatytułowanej „BANKNOTY SOLIDARNOŚCIOWE”.

W latach 80. XX wieku opozycja antykomunistyczna w Polsce drukowała różnego rodzaju cegiełki propagandowe. Pieniądze ze sprzedaży tych cegiełek były przeznaczane na działalność opozycyjną oraz na pomoc rodzinom osób represjonowanym i internowanym.

Część tych cegiełek ze względu na to, że wyglądem przypomina pieniądz papierowy jest potocznie nazywana banknotami. Kilkadziesiąt takich cegiełek banknotopodobnych zaprezentowanych będzie  na wystawie. Poza tym obejrzeć będzie można   banknoty obiegowe z tamtych czasów z różnego rodzaju napisami i nadrukami propagandowymi. Wydawnictwa te w tamtym okresie pełniły bardzo ważną rolę. Były symbolem walki z komunizmem, wzbudzały nadzieję na odzyskanie niepodległości oraz podnosiły społeczeństwo na duchu. Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji Przemysława Ziemby prezesa Oddziału Radomskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego.

12 grudnia, godz. 17.30 – Regionalne Centrum Biblioteczno – Multimedialne

Autor: Agnieszka Klepczewska