2022-10-03

Imieniny: Karola i Olgierda

Oszustwa „na wnuczka”

by Bartosz Kaluga on Kwiecień 6, 2016

Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Przestępcy modyfikują jednak swoje działania. W ostatnim czasie najczęściej wykorzystywane jest zaufanie społeczne do funkcjonariuszy Policji.

Oszuści działający metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” wciąż oszukują starszych ludzi i wyłudzają pieniądze. Często są to wszystkie oszczędności jakie seniorzy posiadają. Coraz częściej członkowie grup przestępczych podają się za policjantów zajmujących się rozpracowywaniem oszustów. Swoim ofiarom przedstawiają różne legendy, aby osiągnąć zamierzony cel – jak największą kwotę pieniędzy. Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom!

Sprawcy pod pozorem prowadzenia działań policyjnych przeciwko grupie przestępczej, która może przejąć rachunek bankowy i znajdujące się na koncie oszczędności, skłaniają do wypłaty pieniędzy z konta i przekazania ich wskazanej osobie bądź pozostawienia w określonym miejscu.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków, w przypadku gdy przychodzi osoba w podeszłym wieku i prosi o wypłacenie dużej sumy pieniędzy.

W szczególności pamiętajmy o tym, że w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Kolejne połączenia telefoniczne wykonujmy z innego aparatu, np. od sąsiada. Niestety zdarza się, że przestępcy przechwytują połączenia telefoniczne.

Apelujemy też do osób, które opiekują się swoimi rodzicami, dziadkami, o to, by mówili im o takiej możliwości zaistnienia oszustwa. Chodzi o to, by sytuacja, z którą się spotkają nie była dla nich nowa. Wtedy ta metoda nie zadziała.

W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania przestępstwa należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę policji dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.

sierż. Marlena Skórkiewicz