2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

Orszakowe opowiadanie Objawienia Pańskiego

by Marek Sokołowski on Styczeń 6, 2017

W najstarsze chrześcijańskie święto ulicami Szydłowca, przeszedł Orszak Trzech Króli. Wydarzenie w swej formie nawiązuje do XIII wiecznych jasełek wzorowanych na misteriach franciszkańskich. Nie bez przyczyny hasłem Orszaku, było więc w tym roku franciszkańskie zawołanie „Pokój i dobro”. Animatorem szydłowieckiej edycji Orszaku, organizowanego od 2 lat jest ks. Andrzej Kania.

W Polsce Uroczystość Objawienia Pańskiego od zawsze było jednym z najważniejszych świąt kościelnych. Dobrze, że obecnie rodzi się tradycja radosnego przeżywania tego święta we wspólnocie, wraz z przedstawicielami różnych grup parafialnych i lokalnych. Inicjatywa orszakowa spotkała się w naszym mieście z żywym odzewem, o czym świadczy rozmach przedsięwzięcia.

Tradycją Świąt Epifanii jest oznaczanie drzwi domów zamieszkałych przez katolików napisami, nawiązującymi do imion Trzech Mędrców literami K+M+B albo napisem C+M+B (Christus mansionem benedicat), ewentualnie nawiązując do imion Józefa, Maryi i Jezusa J+M+J i aktualną datą roku. Zwyczaj ten nawiązuje do historii opisanej w Księdze Wyjścia, kiedy to Żydzi oznaczali krwią baranka paschalnego odrzwia swoich domów., chroniąc się tym samym od morderczego działania Anioła Śmierci. Napis dla chrześcijan jest publicznym wyznaniem wiary i prośbą o błogosławieństwo.