2022-09-30

Imieniny: Urbana i Augusta

Orszakowa Msza Święta w farze św. Zygmunta

by Marek Sokołowski on Styczeń 6, 2017

W farze św. Zygmunta, ks. kan. Adam Radzimirski 6 stycznia o godz. 10.30 celebrował (orszakową) Mszę świętą Uroczystości Objawienia Pańskiego. W czasie Liturgii, zaprezentowane zostały scenki inspirowane fragmentem Ewangelii św. Mateusza (Mt 2,1-12), zawierającym opis pokłonu mędrców ze Wschodu. „Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.”

W czasie eucharystycznej liturgii Celebrans pobłogosławił kredę i kadzidło, używane przez wiernych do okadzenia domów i oznaczenia drzwi. Bezpośrednio po Eucharystii, wyruszono na trasę orszakową, która w tym roku wiodła ulicami Kielecką, Kościuszki, Widok i Radomską do Rynku Wielkiego. Dzieło Oraszku w Szydłowcu, od począku związne jest z osobą ks. Andrzeja Kani.

Opowieść o Trzech Królach jest nieodłączną cześcią tradycji chrześcijańskiej. Kościoł świętując teofanię, czyli objawienie się Boga.  Nieodmienne za Ewangelią przypomina, że Mędrcy
za światłem gwiazdy dotarli do Chrystusa. Przstrzega także przed światłem błędnych gwiazd, takich jak przemoc,  kłamstwo, sekty i błędne religie odwodzące od Chrystusa, odwodzące od Betlejem.

Mędrcy ze Wschodu, dostrzegli gwiazdę, choć nie należeli do narodu wybranego, nie znali jedynego Boga, jednak rozpoznali dzięki ludzkiej wiedzy światło prawdy, poszli za nim i odnaleźli Zbawiciela. W mędrcach obecnych przy żłóbku Zbawiciela, Kościół dostrzega przedstawicieli pogan, którzy stają się współdziedzicami i współczłonkami Ciała Chrystusa, współuczestnikami Bożej obietnicy.

M. Sokołowski