2022-08-09

Imieniny: Bernarda i Sobiesława

Orszak Trzech Króli, po raz pierwszy w Szydłowcu

by Marek Sokołowski on Styczeń 6, 2015

We wtorek 6 stycznia w naszym mieście po raz pierwszy wyruszył Orszak Trzech Króli. Wyruszył, aby oddać pokłony Panu Jezusowi. Pierwszy szydłowiecki Orszak rozpoczął  się Mszą świętą o godz. 10.30 w kościele św. Zygmunta. Po Mszy, na Rynku Wielkim, nastąpiło formowanie Orszaku, rozdawanie koron oraz śpiewników, przywitanie Królów, scena w pałacu Heroda, a następnie  oficjalny wymarsz Orszaku.

W orszaku udział wzięły tłumy mieszkańców miasta oraz licznie przybyli wierni  z innych parafii naszego powiatu. Nie zabrakło również przedstawicieli samorządu: burmistrza Szydłowca Artura Ludwa, starosty szydłowieckiego Włodzimierza Górlickiego oraz radnych Rady Miejskiej i Rady Powiatu.

Uczestnicy Orszaku wyruszyli z Rynku Wielkiego i przemaszerowali  kolejno  ulicą Radomską, Zamkową, Sowińskiego i Kąpielową z powrotem na Rynek.

Maszerowali ze śpiewem na ustach. Kolędy było słychać z daleka, a w tłumie można było wypatrzeć m.in. pastuszków, aniołki, wojsko czy królewską świtę. Rozśpiewany i kolorowy marsz poprowadziła Gwiazda Betlejemska wraz z chorągwiami, a tuż za nią Trzej Królowie, symbolizujący kontynenty: Europę, Azję i Afrykę.

W trakcie marszu przybyli mieli możliwość obejrzenia kilku inscenizacji związanych z długą i ciężka drogą Trzech Króli, którą musieli przebyć, aby złożyć dary nowonarodzonemu  Jezusowi. W inscenizacjach wątki tradycyjne łączyły  się z tymi  aktualnymi, a wszystko to by pokazać, że wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat mają duże znaczenie dla współczesnego człowieka.

Radośnie kolędujący Orszak dotarł z powrotem  na Rynek , gdzie w drewnianej szopce  czekała na wyjątkowych gości Święta Rodzina z maleńkim Jezuskiem. Trzej królowie złożyli pokłon dzieciątku  i zostawili niesione dary.

Koordynatorem i „siłą sprawczą” organizacji w Szydłowcu Orszaku jest ks. Andrzej Kania z parafii św Zygmunta.  W realizację chętnie włączyły się  liczne środowiska szydłowieckiej młodzieży, szkoły i organizacje, przyszykowując przebrania, dekoracje i uliczne inscenizacje.

Tekst A. Gawor