2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Orońsko. Wystawa obrazów Józefa Brandta, w stulecie śmierci artysty

by Marek Sokołowski on Sierpień 14, 2015

Obchody setnej rocznicy śmierci Józefa Brandta (1841-1915), szczególnie zaakcentowane zostały w Centrum Rzeźby Polskiej, mającym swą siedzibę w miejscu, gdzie artysta tworzył i prowadził szkołę przez większą część życia. Na obchody przygotowano różne wydarzenia, instalacje, filmy video, performance, rzeźby i obiekty. Przygotowano także wystawę poświęconą artyście, na której zgromadzono szereg fotografii, militariów, pamiątek i przede wszystkim wiele obrazów autorstwa J. Brandta.  Na wystawie, obok obrazów znalazły się także pamiątki po artyście i elementy jego własnej kolekcji militariów.  Zgromadzenie takiej liczby prac artysty nie było łatwe, wymagało wiele trudu i zabiegów, dlatego warto skorzystać z okazji i odwiedzić orońskie CRP.

Znane było zamiłowanie J. Brandta do koni, w związku z tym prezentowana jest także ekspozycja „Kłus, step, cwał” poświęcona koniom, a także ekspozycja „Dziedzictwo, patrząc na Brandta”. Kuratorami wystawy są: Monika Bartoszek, Anna Podsiadły, Jarosław Pajek. wystawa czynna do 25 października 2015.

Józef Brandt.  Był malarzem nurtu historyczno-rodzajowego, przedstawicielem szkoły monachijskiej, właścicielem Orońska. Największą zasługą Józefa Brandta było tworzenie ku pokrzepieniu serc. Kreując wyidealizowaną i bajecznie kolorową wizję wielkości dawnej Rzeczypospolitej, przyczyniał się do podtrzymywania nadziei o jej odrodzeniu. Co zresztą stało się faktem zaledwie trzy lata po śmierci artysty.