2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

Oprawki do okularów z drewna

by Bartosz Kaluga on Październik 31, 2016

Czy okulary z drewna to produkt modny i nowoczesny? Z pewnością tak, warto go jednak bliżej poznać.

Okulary nosimy zazwyczaj w konkretnym celu, dotyczy to okularów korekcyjnych i okularów przeciwsłonecznych. Jeżeli musimy je nosić, to chcemy w nich dobrze się czuć i zadbać również o swój wygląd. Za te wymagania odpowiadają oprawki do okularów. Jak dobrać oprawki do okularów? Przede wszystkim oprawki muszą być dopasowane do kształtu twarzy, w dalszej kolejności można brać pod uwagę aktualne trendy mody, nasz styl życia i preferowany ubiór, rodzaj pracy. Oczywiście oprawki powinny być wygodne i nie utrudniać normalnego, codziennego funkcjonowania, w przeciwnym wypadku będziemy się męczyć.

Warto zwrócić na nową modę, czyli oprawki do okularów wykonane z drewna (przykłady http://woodeeshop.pl/web/page/okulary-korekcyjne). Są stosowane do okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych, a na rynku obecne są dopiero od kilku lat. Wykonywanie oprawek z drewna było możliwe dopiero po opanowaniu technologii powtarzalnej produkcji seryjnej tak delikatnych wyrobów. Drewno jest materiałem wytrzymały, ale niestety nie we wszystkich kierunkach, dlatego drewno należy najpierw przygotować do obróbki. Wykonuje się to w prosty sposób łącząc na krzyż cienkie deseczki drewniane, w ten sposób drewno nie pęka wzdłuż słojów. Ta metoda ma tę zaletę, że można łączyć różne gatunki drewna, o różnej fakturze i kolorystyce. Powstają w ten sposób ciekawe kompozycje, a oprawki są niepowtarzalne, tak, jak niepowtarzalna jest struktura drewna. Oprawki wycinane są komputerowo, później dopasowywanie i ręczna obróbka wykończeniowa. Drewno używane do wyrobu oprawek pochodzi z Afryki i Ameryki Łacińskiej. Jest kolorowe, dzięki temu nie trzeba go barwić aby uzyskiwać ciekawe zestawienia kolorystyczne. Jedyna powłoka na powierzchni drewna powstaje przez woskowanie (galeria http://woodeeshop.pl/web/page/okulary-drewniane).

Okulary muszą spełniać swoje podstawowe funkcje, jest to równie ważne jak ich wygląd. Nie są to jakieś szczególne wymagania, w przypadku okularów korekcyjnych chodzi o niwelowanie wady wzroku, zbadanej wcześniej przez okulistę. Oprócz tego popularna jest powłoka antyrefleksowa (przeciwodblaskowa), dzięki której niweluje się odblaski powstające na gładkiej powierzchni szkieł okularów. Odblaski powodują dodatkowy wysiłek oczu i wcześniejsze zmęczenie, zwłaszcza przy pracy przed komputerem, albo przy sztucznym świetle. Z kolei w okularach przeciwsłonecznych hitem są soczewki polaryzacyjne. Ich działanie objawia się zmniejszeniem natężenia światła odbitego od płaskich powierzchni, które świeci w kierunku zbliżonym do poziomego. Światło odbite od mokrej jezdni, tafli wody, śniegu nie oślepiają kierowcy, wędkarza czy sportowca.

Okulary z oprawkami wykonanymi z drewna mogą być modne, a na pewno są wygodne i nowoczesne. Z uwagi na używany materiał wpisują się również w dzisiejsze ekologiczne trendy.