2022-07-04

Imieniny: Marii i Stanisławy

Okulary dla astygmatyka – jakie wybrać?

by Bartosz Kaluga on Listopad 21, 2016

Astygmatyzm jest coraz bardziej powszechną wadą wzroku, dotykającą wielu ludzi w naszym otoczeniu. Być może dotyczy to także i nas. W pewnym sensie jest to bardzo prawdopodobne, ponieważ w niewielkim stopniu dotyczy niemal każdego. Jednak w wielu przypadkach astygmatyzm jest o wiele bardziej zaawansowany i obniża komfort naszego widzenia. W takim wypadku konieczna jest jego korekcja, a z pomocą przychodzą nam odpowiednio dobrane okulary lub soczewki. Co powinniśmy wiedzieć, jeżeli zdecydowaliśmy się na te pierwsze?

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, często nazywany także niezbornością, to stosunkowo często występująca wada wzroku, a konkretnie rogówki lub soczewki oka, która przyczynia się do niewyraźnego, rozmytego widzenia, powstawania problemów z dostrzeganiem szczegółów, a także pojawiania się bólów głowy i oczu. Spowodowane jest to tym, że poprzez nieprawidłową budowę oka, promienie padają w dwóch prostopadłych płaszczyznach, natomiast ogniskowane są w różnych punktach, przez co obraz powstaje w sposób nieprawidłowy.

Pierwszy krok – wizyta u specjalisty

Jeżeli zauważymy u siebie objawy astygmatyzmu lub jakiejkolwiek innej wady wzroku, konieczna będzie wizyta u okulisty. Na podstawie jego badań i wniosków będziemy w stanie skutecznie korygować wykrytą wadę.

Jakie okulary na astygmatyzm?

Jeżeli stwierdzono u nas astygmatyzm i zdecydujemy się na wybór okularów, jako metody korekcji, będziemy nosić specjalne szkła cylindryczne, będące bardziej skomplikowane od najpopularniejszych szkieł, stosowanych do korekcji krótko i nadwzroczności. Ich parametry dobiera specjalista: okulista lub optometrysta. Od nas zależy wybór oprawek, uwarunkowany naszym indywidualnym poczuciem stylu. Warto dobrze go przemyśleć, ponieważ będzie miał znaczący wpływ na nasz wygląd.

Jakie oprawki wybrać? Okulary powinny być dopasowane do naszej twarzy: nie być ani za duże, ani za małe. Ludzie o twarzy długiej powinni dobierać oprawki wysokie, ponieważ niskie będą jeszcze bardziej wydłużać twarz. Podobnie w przypadku tych, o twarzy rozbudowanej i szerokiej, którzy nie powinni wybierać zbyt wąskich oprawek, gdyż ich twarz będzie sprawiała wrażenie jeszcze szerszej. Z kolei ludzie z dużym nosem nie powinni nosić oprawek małych, ponieważ w takim przypadku ich nos będzie wydawał się jeszcze większy. Oprawki okrągłe nadają twarzy dobrodusznego wyglądu, cenione są także wśród artystów, prostokątne natomiast powodują, że sprawiamy wrażenie inteligentniejszych i bardziej profesjonalnych. Oczywiście najwięcej zależy od tego, w jakich okularach będziemy czuć się dobrze.

W związku z tym, że okulary korygujące astygmatyzm są stosunkowo grube w obwodzie, zaleca się, aby nie wybierać w tym przypadku oprawek z cienką ramką lub w całości bezramkowych, ponieważ masywne brzegi szkieł mogą wychodzić wówczas z okularów i sprawiać niezbyt korzystne wrażenie.

Astygmatyzm potrafi być uciążliwy, jednak okulary oferowane przez producentów w sposób bardzo skuteczny umożliwiają pozbycie się, często irytujących, objawów niezborności, przez co nasz wzrok może być takim, jakim go sobie życzymy.

MK
Szukasz stylowych okularów dla siebie? Sprawdź oprawki Ray Ban w soczewki24.pl.