2022-12-03

Imieniny:

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – czy warto?

by Bartosz Kaluga on Czerwiec 28, 2017

Elektryczne ogrzewanie podłogowe może być wykorzystywane nawet jako główne źródło ogrzewania w pomieszczeniu. Jest świetną alternatywą dla wodnego ogrzewania podłogowego. Może mieć postać mat grzejnych bądź kabli. Przedstawiamy największe zalety posiadania elektrycznego ogrzewania podłogowego w mieszkaniu.

Szybkie dostarczanie ciepła

Ogrzewanie podłogowe elektryczne charakteryzuje się tym, że dostarczana do pomieszczenia energia jest niemal w 100% przekształcana w ciepło. Pamiętajmy, że ogrzewanie podłogowe elektryczne to ogrzewanie płaszczyznowe, a wiec oddaje ciepło poprzez promieniowanie, a to rozchodzi się ku górze. Dzięki temu nie musimy martwić się o to, że pomieszczenie nie będzie ogrzane równomiernie.

Montowanie ogrzewania podłogowego elektrycznego

Niewątpliwą zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego jest nieskomplikowany montaż. Maty grzewcze montujemy poprzez rozwinięciu ich na podłodze oraz (ewentualnie) przylepieniu do podłoża. Niektóre z mat grzewczych są samoprzylepne, co dodatkowo je stabilizuje. W tego typu ogrzewaniu kabel jest przymocowany na stałe.

Instalacja polega na podłączeniu do sieci 230 V, więc spokojnie poradzimy sobie samodzielnie, a dzięki temu zaoszczędzimy na kosztach montażu. Po zainstalowaniu musimy jedynie kontrolować wytwarzanie ciepła. I dopasowywać moc do swoich potrzeb.

Koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie najkorzystniejszym systemem ogrzewania. Jeśli w nie zainwestujemy, inwestycja szybko się zwróci. Koszt instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego jest znacząco niższy niż koszt instalacji centralnego ogrzewania na gaz. Nie musimy wydawać mnóstwa pieniędzy na piece, kominy. Producenci szacują trwałość ogrzewania podłogowego elektrycznego na kilkadziesiąt lat. Materiałami, które mogą posłużyć do wykończenia ogrzewanej podłogi mogą być zarówno cienki parkiet, deska warstwowa, panele laminowane, jak i terakota lub marmur. Pamiętajmy jednak, że muszą one posiadać atest od producenta, by mogły być zastosowane z ogrzewaniem podłogowym, a także być zamontowane zgodnie z jego zaleceniami.