2019-04-26

Imieniny: Jana i Juliusza

Ogólnopolska Noc Profilaktyki w Szydłowcu – Relacja

by on Czerwiec 23, 2013

Barwny korowód młodzieży poprzebieranej w kolorowe stroje z naklejonymi czerwonymi serduszkami, zawierającymi hasła profilaktyczne rozpoczął w dniu 22 czerwca 2013 roku Ogólnopolską Noc Profilaktyki w Szydłowcu na Rynku Wielkim. Po zakończeniu happeningu o nazwie „Przestańmy biec „zabrzmiał hymn Pat i odczytana Odezwa Społeczności Pat do wszystkich zgromadzonych na Rynku Wielkim.

Równo o godzinie 16:00 Szydłowiec połączył się z całą Polską i wziął udział w ZRYWIE „Wolnych serc”, trzymając czerwone serduszka w lewej dłoni, a prawą wybijając rym serca. Dalsza część Szydłowieckiej Nocy Profilaktyki to pokaz dwóch premierowych spektakli z V Przeglądu Małych Form Teatralnych w Szydłowcu. Jako pierwszy został pokazany spektakl profilaktyczny pt. „W objęciach (prze)mocy „ w wykonaniu uczniowskiej grupy teatralnej z Zespołu Szkól im. KOP w Szydłowcu. Kolejna sztuka teatralna została przedstawiona przez uczniów z Zespołu Szkół Publicznych w Jastrzębiu pt. tytułem „Pozwól rozumieć”. Po zakończeniu premier teatralnych na rynku rozbrzmiała muzyka .Były utwory muzyczne śpiewane solo i w duecie oraz solo gitarowe w wykonaniu Aleksandry Krupa, Artura Kubickiego , Karola Jaworskiego i Żanety Sasin, uczniów szkól ponadgimnazjalnych. Szydłowiecką Noc Profilaktyki na Rynku Wielkim w Szydłowcu uświetnił występ zespołu rockowego „PRESS THE BUTTON” z Radomia, który zyskał sobie sympatię szydłowieckiej publiczności. W barwnych korowodach uczestniczyła młodzież z Publicznego gimnazjum w Orońsku, ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szydłowcu, Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Szydłowcu.

W czasie trwających występów na scenie obok funkcjonował punkt gdzie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu i pracownicy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomani w Szydłowcu rozdawali ulotki profilaktyczne i udzielali porad. W części artystycznej Szydłowieckiej Nocy Profilaktyki wzięło udział około 150 osób. Po jej zakończeniu w otwartych urzędach odbywały się działania w ramach” Twórczej profilaktyki „ gdzie między innymi można było skorzystać z pomocy psychologa i mediatora sądowego pełniącego dyżur w Poradni Psychologiczno Pedagogicznej w Szydłowcu . Organizatorem Szydłowieckiej Nocy Profilaktyki była Komenda Powiatowa Policji w Szydłowcu , Zespól Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Burmistrz Szydłowca.

Autor: asp.szt. Dariusz Gawęda