2019-04-26

Imieniny: Jana i Juliusza

Oglądalność serwisu versus ‚aktywność’ lokalnych samorządowców

by on Maj 28, 2013

Za nami już miesiąc działalności nowego medium lokalnego – Portalu Szydłowieckiego. Przedstawiamy wyniki oglądalności serwisu w okresie od 24.04.2013 do 24.05.2013. Zważając na początki naszej działalności i zaobserwowany wyraźny trend wzrostowy odwiedzin w ostatnich dniach, wyniki te możemy uznać za satysfakcjonujące. Natomiast brak udziału samorządowców w budowie społeczeństwa obywatelskiego należy uznać jako rzecz ujmującą sprawowanej przez nich misji w lokalnej społeczności.

Mając na uwadze brak przeprowadzonych kampanii reklamowych Portalu Szydłowieckiego, wyniki za pierwszy miesiąc naszej działalności wydają się być zadawalające. Szczególnie pozytywnie odbieramy statystykę odpowiadająca za średni czas trwania odwiedzin. Zaobserwowaliśmy również wzrastający trend odwiedzin w ostatnich dniach, a szczególnie po uruchomieniu konkursu „Razem Promujmy Szydłowiec”.

Poniżej przedstawiamy podstawowe statystyki odwiedzalności serwisu wygenerowane za pomocą Google Analytics.

Wyniki za okres 24.04-24.05.2013

  • Liczba osób, które odwiedziły tę witrynę: 1 915
  • Odwiedziny: 4 520
  • Unikalni Użytkownicy: 1 915
  • Odsłony: 13 901
  • Strony/odwiedziny: 3,08
  • Średni czas trwania odwiedzin: 00:04:05
  • Współczynnik odrzuceń: 45,29%
  • % nowych odwiedzin: 42,10%

Odnośnie wpisów, największą liczbę odwiedzin uzyskały artykuły dotyczące tematyki farm wiatrowych w Gminie Jastrząb. Niestety próba nawiązania dialogu z lokalnymi samorządowcami – szczególnie z wyżej wymienionej gminy w sprawie farm wiatrowych, oraz z Burmistrzem Szydłowca odnośnie renowacji zamku, pozostają na razie bez efektu (mimo bezpośrednich zapytań skierowanych do punktów kontaktowych gmin).

Niemniej jednak, jako zespół Portalu Szydłowieckiego, nadal trwamy w założeniu jakim jest postrzeganie władz instytucji lokalnych, jako ważnego elementu życia lokalnej wspólnoty, jednocześnie tworząc warunki do normalnej w społeczeństwie obywatelskim, oceny jego poczynań. Tym samym ignorancja lokalnych elit samorządowych naszej działalności świadczy w bardzo złym stopniu o ich zainteresowaniu inicjatywami społecznymi, które mają na celu budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Niejednokrotnie słyszałem argument, jakoby głównym problemem aktywności lokalnych samorządowców na łamach Portalu była ich znikoma umiejętność obsługi komputera czy korzystania z Internetu.

Zadajmy sobie zatem pytanie czy w dwudziestym pierwszym wieku – na dobrą sprawę w czasie ‘rewolucji internetowej’– samorządowiec, który ma decydować o rozwoju naszej gminy bądź powiatu, może pozwolić sobie na pozostanie na uboczu i biernym obserwowaniu najnowszych trendów powiązanych z rozwojem Internetu? Jednym z nich jest powstawanie portali dla lokalnej społeczności, takich jak Portal Szydłowiecki, które m.in. umożliwiają samorządowcom stały kontakt z lokalną społecznością.

Oczywiście mamy na uwadze fakt, że niektórzy samorządowcy mogą mieć problem z napisaniem tekstu na komputerze, dlatego jeśli będzie taka potrzeba z miłą chęcią przepiszemy papierowe wersje i opublikujemy je na łamach portalu. Wydaje się jednak, że problem dotyczy innej kwestii – trzeba mieć chęć, zapał, wolę wyrażenia własnych poglądów przed opinią społeczną, a nie w kuluarowych rozmowach za zamkniętymi drzwiami.

Jeśli natomiast głównym problemem samorządowców jest kwestia ich słabego obycia z nowymi technologiami, to zastanówmy się również czy czynnik ten nie powinien być rozważany przy wyborze radnych podczas kolejnych wyborów samorządowych? Czy chcemy samorządowców, którzy nie odnajdują się w nowej rzeczywistości, a tym samym ujemnie mogą wpłynąć na potencjalny rozwój naszego powiatu?

Nie uniżając wadze doświadczenia samorządowców w lokalnej polityce – znajomości lokalnych problemów i specyfiki naszego regionu – zastanówmy się czy umiejętne wykorzystanie nowych technologii nie może okazać się czynnikiem wpływającym na rozwój powiatu i gmin, zmniejszenia bezrobocia? Zauważmy, że te branże które połączone są w dużym stopniu z Internetem, nie doświadczają skutków kryzysu finansowego, a nadal się rozwijają – najlepszy przykład marketingu internetowego. Wiele firm próbując wykorzystać nowe kanały sprzedaży decyduje się na działania online. Prawdopodobieństwo uzyskania dotacji z UE na nowe projekty również wzrasta, gdy potrafimy powiązać działania z nowymi technologiami.

Czy sobie tego życzymy czy nie, Internet stał się dla nas codziennością. Zatem, czy nasi samorządowcy potrafią odnaleźć się w nowej rzeczywistości, czy może należą do tych wykluczonych cyfrowo? Czy pochodną tego nie okaże się wykluczenie mieszkańców powiatu cyfrowo? Czy poprzez bierność samorządowców w zakresie przystosowania się do nowych realiów, powiat szydłowiecki nadal pozostanie samotną wyspą na peryferiach tych działań i trendów, które mogą wpłynąć najbardziej na potencjalny rozwój naszego regionu?

Oczywiście nowe technologie nie rozwiążą wszystkich obecnych problemów w naszym powiecie, gdy u ich podstaw leży wiele innych czynników. Nie wymagamy też od naszych samorządowców nagłej zmiany w sposobie funkcjonowania i komunikowania się z lokalną społecznością. Jednak od czegoś trzeba zacząć, krok po kroku. Od napisania krótkiego artykułu. Nie zamykać się w swoim towarzystwie i obradować za zamkniętymi drzwiami. Trzeba zaprezentować swoją opinię. Wsłuchać się w głos lokalnej społeczności. Być otwartym na krytykę, wyciągać z niej wnioski. Wymienić poglądy z samorządowcami z innych gmin. Śledzić na bieżąco zmiany, ponieważ żyjemy w czasach w których jedyną stałą okazuje się ‘zmiana’. Wątek farm wiatrowych doskonale obrazuje, że nasi czytelnicy czekają na aktywność lokalnych samorządowców. Kiedy zatem doczekamy się pierwszej aktywności ze strony samorządowców?

Cieszy natomiast stale wzrastająca liczba odwiedzin naszego portalu. Zachęcamy do dalszych odwiedzin, komentowania, a także publikowania na naszych łamach. Zachęcamy również do przesyłania do swoich znajomych informacji o polubieniu naszego fan page facebook oraz śledzenia konta twitter, gdzie można na bieżąco obserwować wszystkie informacje zamieszczane na łamach naszego portalu.

Przed nami kolejne miesiące prac nad zaktywizowaniem lokalnej społeczności i zainteresowaniem jej naszymi lokalnymi sprawami. Zapraszamy wszystkich do wspólnego tworzenia społeczeństwa obywatelskiego na ziemi szydłowieckiej.

Autor zdjęcia: © pojoslaw – Fotolia.com