2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

Odszkodowanie za pobicie lub napad w UK

by Bartosz Kaluga on Styczeń 10, 2016

Każdego rodzaju akt przemocy na terenie Wielkiej Brytanii, jeżeli nie został sprowokowany przez poszkodowanego, uprawnia do złożenia roszczeń o odszkodowanie z tego tytułu. Jak należy postępować, aby zapewnić sobie jak najwyższą rekompensatę finansową za pobicie czy napad? O tym poniżej.

Kto może się ubiegać o odszkodowanie

Do ubiegania się o odszkodowanie z tytułu aktu przemocy na terenie Wielkiej Brytanii uprawnione są osoby, które nie z własnej winy doznały obrażeń wycenionych na co najmniej 1000 funtów. Jeżeli straty są mniejsze, rekompensata finansowa nie przysługuje. Ofiara nie może ponadto być agresorem ani prowokatorem świadomie biorącym udział w bójce czy zamieszkach.

Kolejne warunki to zawiadomienie policji w czasie 24 godzin od zdarzenia oraz pełna współpraca z funkcjonariuszami. Warto również mieć świadomość, że osoby z przeszłością kryminalną znajdują się znacznie gorszej pozycji negocjacyjnej i są traktowani z mniejszym zaufaniem niż poszkodowani bez kartoteki.

Co zrobić po pobiciu

Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie odszkodowania, powinno się dokładnie zarejestrować miejsce zdarzenia i jego skutki (np. poprzez zdjęcia z aparatu fotograficznego).

W ten sposób można zgromadzić bogatą dokumentację pozwalającą potwierdzić naszą wersję. Inny ważny w toku postępowania element to zeznania świadków, dlatego jeśli ktokolwiek obserwował całe zdarzenia, należy zdobyć jego dane kontaktowe, żeby w razie konieczności uzyskać zeznania zgodne z naszą wersją.

Kolejno trzeba zawiadomić policję w czasie 24 godzin od pobicia, zdobyć od funkcjonariuszy numer sprawy, czyli tzw. Crime Reference Number, a na końcu odwiedzić lekarza rodzinnego (GP) lub wybrać się do szpitala na badania mające na celu zdiagnozowanie ewentualnych obrażeń.

Postępowanie o odszkodowanie

Poszkodowany ma na złożenie wniosku 24 miesiące od daty zdarzenia. Podanie rozpatrywane jest przez agencję rządową Criminal Injuries Compensation Authority, która jest zobligowana do uwzględnienia roszczeń wszystkich obywateli Unii Europejskiej, w tym również Polaków. Cała sprawa toczy się kilkanaście miesięcy i może zakończyć się przyznaniem odszkodowania w kwocie od 1000 do 500 000 funtów w zależności od poniesionych z tytułu aktu przemocy strat.

Rekompensata finansowa może bowiem obejmować nie tylko obrażenia cielesne i psychiczne, ale również utracone dochody i koszty leczenia. Chcąc zwiększyć prawdopodobieństwo na otrzymanie odpowiednio wysokiego odszkodowania, warto sięgnąć po wsparcie profesjonalnej kancelarii prawnej, która zawodowo zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań.

Artykuł ten tylko pobieżnie traktuje temat odszkodowań za napady lub pobicia. W celu dokładniejszej analizy tego tematu warto udać się na stronę http://www.wypadekwuk.com/pobicie-w-uk/