2022-08-14

Imieniny: Albina i Nikodema

Pomyśl, zanim wsiądziesz za kierownicę!

by Bartosz Kaluga on Marzec 2, 2017

Co jakiś czas w mediach pojawia się informacja o tragicznych wypadkach powodowanych przez pijanych kierowców. Takim sytuacjom można zapobiec – wystarczy trochę więcej wyobraźni i odpowiedzialności.

Warto kupić alkomat

Alkotestery to urządzenia cieszące się dużą popularnością zarówno wśród kierowców, jak i innych osób, np. pracodawców, którzy muszą czasem skontrolować swoich pracowników, czy rodziców chcących upewnić się, że ich nieletnie dzieci nie spożywają alkoholu. Alkomat pozwala określić zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i dzięki temu badający się kierowca może uniknąć mandatu i zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych osób – wynik powyżej 0 wskazuje, że musisz odczekać jeszcze jakiś czas, zanim wsiądziesz za kierownicę.

Rodzaje sensorów w alkomatach

Sensor to najważniejsza część urządzenia i wymaga specjalnego traktowania – alkomat musi być odpowiednio przechowywany, używany zgodnie z instrukcją i odpowiednio często kalibrowany. Sensory w alkomatach możemy podzielić na trzy rodzaje:

  • Półprzewodnikowe – stosowane są w najtańszych i najczęściej wybieranych alkomatach do użytku domowego. Koszt alkomatu z sensorem półprzewodnikowym waha się od 100 do 700 złotych. Wadą tego typu sensorów jest podatność na działanie substancji takich jak nikotyna czy aceton, co może mieć wpływ na wynik pomiaru (nie powinno się trzymać alkomatu w pobliżu tych substancji, bo sensor może ulec rozkalibrowaniu).

  • Elektrochemiczne – w wyniku zachodzących procesów alkohol przekształca się w kwas octowy, co powoduje powstanie prądu – jego wielkość jest proporcjonalna do stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Nie jest tak wrażliwy na działanie innych substancji, jak sensory półprzewodnikowe.

  • Spektrofotometryczne – to specyficzny rodzaj sensorów stosowanych jedynie w stacjonarnych urządzeniach używanych przez sądy lub policję. Do określania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wykorzystują spektrum podczerwieni. Koszt alkomatu z sensorem spektrofotometrycznym może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Kalibracja alkomatu

Jeśli już podejmiesz decyzję o kupnie alkomatu i zdecydujesz się na konkretny model, musisz także dowiedzieć się, czym jest kalibracja i dlaczego jest tak ważna. Informacje na ten temat możesz znaleźć w Internecie, np. na stronie http://skalibrujalkomat.bloog.pl/ lub zapytać sprzedawcę w sklepie, w którym dokonasz zakupu. Często sklepy sprzedające alkomaty zajmują się także ich serwisowaniem i kalibracją, warto więc o to zapytać.

Kalibracja jest niezbędna do prawidłowego działania urządzenia. To proces, który konfiguruje oprogramowanie alkomatu. Rozkalibrowaniu ulega każdy alkomat, nawet użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta. Dlatego należy wykonywać kalibrację w określonym odstępie czasu (np. co 6 miesięcy) lub po wykonaniu określonej liczby pomiarów. Kalibracji nie można wykonać samodzielnie, ponieważ musi ona zostać przeprowadzona przy pomocy profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego, a serwisant musi mieć odpowiednią wiedzę techniczną.