2021-04-17

Imieniny: Feliksa i Aleksandry

Oddali honory błogosławionemu Kapelanowi Solidarności

by Marek Sokołowski on Październik 19, 2013

Kościół katolicki wspomina dziś błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszkę oraz 29. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Kapelan Solidarności 19 października 1984 roku został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W szydłowieckiej farze na Mszy świętej ku czci Błogosławionego, za ojczyznę modlili się przedstawiciele NSZZ Solidarność, przedstawiciele Powiatu Szydłowieckiego i parafianie. Liturgii przewodniczył ks. Andrzej Kania. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe szydłowieckiej Solidarności, I batalionu 72 pp AK, Powiatu Szydłowieckiego i Miasta i Gminy Szydłowiec. Na zakończenie w kruchcie fary św. Zygmunta złożono wiązanki kwiatów.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z „Solidarnością” i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie – zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą „zło dobrem zwyciężaj” – przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu. Wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy a także atakowany przez państwowe media, 19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW zwalczającego Kościół katolicki. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. W zakończonym w lutym 1985 roku procesie przed sądem w Toruniu na wysokie kary więzienia za tę zbrodnię skazano trzech oficerów MSW. Przewód sądowy nie ujawnił jednak ani wszystkich okoliczności, ani inspiratorów mordu.

Grób ks. Jerzego przy warszawskim kościele św. Stanisława Kostki stał się miejscem pielgrzymek Polaków oraz wiernych i turystów z całego świata.

W 1997 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny kapłana.  Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na Placu Piłsudskiego w Warszawie, w obecności ok. 150 tys. wiernych.