2019-04-22

Imieniny: Iwony i Dezyderego

Odblaskowy obowiązek dla wszystkich

by Bartosz Kaluga on Sierpień 22, 2014

Każdy pieszy niezależnie od wieku, poruszający się po drodze publicznej poza obszarem zabudowanym, będzie miał obowiązek używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Jest to założenie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, która wejdzie w życie 31 sierpnia 2014 r. 

Do tej pory to rowerzyści byli ustawowo zobowiązani do używania w okresie od zmierzchu do świtu oświetlenia i elementów odblaskowych, w które rower jest wyposażony. W stosunku do pieszego taki obowiązek PoRD nakładało jedynie na dzieci poniżej 15-roku życia.

W ubiegłym roku na terenie Mazowsza doszło do 2473 wypadków drogowych. Piesi stanowili grupę 651 ofiar tych wypadków. Dla porównania użytkownicy samochodów (kierujący, pasażerowie) to 1999 ofiar. Rannych zostało 537 pieszych i 1835 kierujących oraz pasażerów samochodów. Pozornie liczby wskazują na niekorzyść użytkowników samochodów, jednak jeśli porównamy ilość zabitych proporcje wyglądają już inaczej. W roku 2013 na mazowieckich drogach zginęło 114 pieszych, tj. 33% zabitych i 164 użytkowników samochodów osobowych, czyli 47% ogółu zabitych. W tym momencie wyraźnie widać jak wielka jest śmiertelność w przypadku potrącenia pieszego przez pojazd.

Tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, a więc piesi i rowerzyści to osoby narażone na największe zagrożenie na drodze. Pieszy, który porusza się jezdnią lub poboczem w okresie od zmierzchu do świtu w miejscach, gdzie nie ma chodników i oświetlenia pozbawiony jest jakiejkolwiek ochrony. Osoby posiadające przy sobie w widocznym miejscu elementy odblaskowe, kierowca zauważa z odległości ok. 150 metrów i wówczas ma czas wyhamować czy w bezpieczny sposób je ominąć.

Dlatego noszenie elementów odblaskowych ma tak duże znaczenie.

Więcej informacji: http://www.kwp.radom.pl/obowiazkowe-odblaski-na-drodze,pa1,16288,0

St.post. Marlena Skórkiewicz.

 

Pamiętaj od 31 sierpnia br. poruszając się po drodze poza terenem zabudowanym,  odblaski dla pieszych — Obowiązkowe !!!