2022-05-19

Imieniny: Bogny i Florentyny

Obradowali radni powiatowi

by Marek Sokołowski on Wrzesień 30, 2014

W szydłowieckim Starostwie 30 września odbyła  się kolejna w tej kadencji sesja Rady Powiatu.  W jej trakcie radni przyjęli informację z wykonania budżetu za pierwsze półrocze 2014 i dokonali zmian w ustawie budżetowej na ten rok. Istotną częścią obrad było przyjęcie informacji o stanie powiatowej oświaty, która w ocenia wielu osób dzięki dobremu zarządzaniu i współpracy zarówno jednostek oświatowych jak i organu prowadzącego ma się dobrze.

Pomogło w tym utworzenie licealnych klas mundurowych w Zespole Szkól im. KOP. Liceum dla Dorosłych w Zespole Szkól Ogólnokształcących im. Henryka Sienkiewicza oraz utworzenie w Centrum Szkolenia Praktycznego i Ustawicznego zawodowej szkoły specjalnej, zawodowej szkoły przyspasabiającej do zawodu i gimnazjum specjalnego.  Działania te spowodowały że pomimo niżu demograficznego subwencja oświatowa w tym roku wzrosła o ponad 200 tysięcy w stosunku do roku poprzedniego.

Po zakończeni obrad na terenie Zespołu Szkół im KOP przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski  i starosta szydłowiecki Włodzimierz Górlicki, złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem „Żołnierzom Korpusu Ochrony Pogranicza. Obrońcom Polskich Granic 1924-1939”.

Przed 75 laty 1 października 1939 roku pod Wytycznem koło Włodawy, Grupa KOP generała Wilhelama Orlika-Ruckemana, stoczyło ostatnią bitwę obronną z oddziałami Armii Czerwonej. Zakończyła się epopeja dwutygodniowych walk Zgrupowania KOP. Wielu z żołnierzy KOP, walczyło później w oddziałach partyzanckich i regularnych oddziałach Wojska Polskiego na Zachodzie, i na Wschodzie. Korpus Ochrony Pogranicza jako formacja 1 października 1939 roku,  zakończył swoją służbę Polsce. Po wielu latach poniewierki, szykan i zapomnienia związanych z PRL,  Ojczyzna zaczęła znów o nich i ich trudzie pamiętać. Cieszy fakt, że wśród społeczności pielęgnujących pamięć o tej zasłużonej dla Polski formacji jest Zespół Szkół im. KOP w Szydłowcu i Powiat Szydłowiecki.

Zdjęcie Dariusz Kucharski