2019-04-21

Imieniny: Julii i Heleny

Obnośna rzeźba dla Szydłowca. Księżyc domokrążca.

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 20, 2013

Na zakończenie działań w ramach festiwalu „Wyszło Szydło” organizowanego przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki zostanie stworzona rzeźba, która ma krążyć po szydłowieckich ogrodach, domach i balkonach. Tworzy ją w grupa złożona z członków kolektywu Parque-no (www.parque-no.org) i szydłowieckich artystów: rzeźbiarza Piotra Wróbla i Wojciecha Wismonta.

Rzeźba ma kształt księżyca, stojącego na niewielkim drewnianym postumencie. Twórcy chcą ją oddać mieszkańcom miasta do tymczasowego użytkowania: co tydzień ma zmieniać właściciela – który dokumentuje ją, ustawioną „u siebie”, za pomocą przekazywanego z rąk do rąk jednorazowego aparatu fotograficznego (zdjęcia zrobione innym aparatem bedzie można wrzucać na stronę Facebook – www.facebook.com/ParqueNo).

Podczas jej pobytu u każdego właściciela będzie można – poprzez otwarte usta księżyca wrzucać listy: sugestie i pomysły kolejnych wydarzeń kulturalnych w Szydłowcu. Wykonawcy chcą , żeby to były pomysły, w które osoby wrzucające sugestie, chciały by się zaangażować. Zachęcają do gruntownego przemyślenia i przedyskutowania pomysłów z domownikami. Chcieliby aby każdy dom wysłał jeden list, na którego obmyślenie i spisanie ma siedem dni.

Rzeźba rozpocznie swą podróż przez szydłowieckie domostwa (ogrody bądź balkony) w pełnię księżyca 19 września 2013 i będzie krążyć aż do wiosennego pełnego zaćmienia 15 kwietnia 2014. Wtedy listy zostaną wyjęte i odczytane. Zostaną one przekazane animatorom życia kulturalnego m.in. Mazowieckiemu Centrum Kultury i Sztuki a także Towarzystwu Aktywnych Kulturalnie „Projektoriat”.

Tak jak księżyc, krąży wokół ziemi obserwując ją z dystansu, tak nasza rzeźba ma krążyć po Szydłowcu, zbierając pomysły nie z księżyca, ale całkiem realne – odzwierciedlające kulturalne potrzeby mieszkańców.