2019-04-26

Imieniny: Jana i Juliusza

Obchody Trzeciomajowe we Lwowie

by pa pa on Maj 3, 2013

 „Od pięciu lat nigdy nas tutaj, w katedrze tak wielu nie było” – powiedział abp Mieczysław Mokrzycki po zakończeniu Mszy św., której przewodniczył w bazylice metropolitalnej we Lwowie w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz 222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po zakończeniu liturgii lwowski metropolita przed obrazem Matki Bożej Łaskawej odnowił też śluby króla Jana Kazimierza.

Na dzisiejszej uroczystości licznie zgromadzili się Polacy ze Lwowa oraz pielgrzymi z różnych terenów Polski, których serdecznie powitał proboszcz katedry ks. prałat Jan Nikiel. Wśród gości był poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch wraz z delegacją lekarzy z Podkarpacia. Obecni byli konsulowie RP we Lwowie. Zostały wystawione poczty sztandarowe. Abp Mokrzycki przypomniał, że bł. Jan Paweł II na znak wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad Kościołem w czasach komunizmu ofiarował Mate Bożej Łaskawej Złotą Różę, a Benedykt XVI z okazji jubileuszu 600-lecia przeniesienia stolicy archidiecezji do Lwowa, w ubiegłym roku ofiarował swój papieski różaniec. „Przebywajmy tutaj do Jej tronu, bo Ona jest naszą najlepszą Matką. Matką Dobrej Rady, Matką Pięknej Miłości, Matką Wspomożycielką” – powiedział metropolita lwowski.

Po zakończenia nabożeństwa Polacy udali się pod pomnik Adama Mickiewicza, gdzie przedstawiciele konsulatu generalnego RP we Lwowie, delegacje polskich organizacji we Lwowie oraz goście z Polski złożyli kwiaty. Tym razem nie śpiewano pieśni patriotycznych, gdyż – jak wyjaśnił Marian Orlikowski, konsul RP we Lwowie – w tym dniu wierni obrządków wschodnich obchodzą Wielki Piątek według kalendarza juliańskiego. „Ta piękna uroczystość pokazuje nam, że są wartości nieprzemijające. I to nie tylko Konstytucja, ale Śluby Jana Kazimierza, tutaj, we Lwowie, i orędownictwo Matki Bożej Królowej Polski. Temu orędownictwu dzisiaj wszyscy zostaliśmy jeszcze raz przez abp. Mokrzyckiego zawierzeni. Mamy tę Matkę, do której możemy się zawsze zwracać, i zawsześmy się zwracali, zarówno w chwilach trudnych, jak i obecnie, bo tego orędownictwa zawsze nam potrzeba” – zaznaczył poseł Gołojuch.

kcz (KAI Lwów) / Lwów