2022-10-05

Imieniny: Feliksa i Leonarda

Obchody 96. Rocznicy Święta Policji w Szydłowcu

by Bartosz Kaluga on Lipiec 24, 2015

W piątek, 24.07.2015 r., policjanci i policjantki z Komendy Powiatowej Policji w Szydłowcu obchodzili swoje święto. Tegoroczne, 96. Obchody Święta Policji  rozpoczęły się o godz. 9-tej, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Szydłowcu. Podczas uroczystości wręczono akty mianowania na wyższe stopnie służbowe, odznakę „Zasłużony Policjant” oraz medale. W trakcie uroczystości pożegnał się ze służbą asp. szt. Wiesław Adamczyk, przechodząc na zasłużoną emeryturę.

W Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Szydłowcu 24 lipca 2015 roku o godz. 9-tej rozpoczęła się uroczystość Obchodów Święta Policji. Podczas uroczystości wręczono medale, odznakę „Zasłużony Policjant” oraz akty mianowania na wyższe stopnie służbowe.

Na uroczystość, oprócz odznaczonych i mianowanych policjantów oraz ich rodzin, kierownictwa KPP Szydłowiec, przybyli również – m.in. Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu mł. insp. Kamil Borkowski, Sekretarz Rady Powiatu – Krzysztof Bernatek, Wiceburmistrz – Edward Borek, ksiądz dziekan Adam Radzimirski, Wójt Gminy Chlewiska – Waldemar Sowiński, Wójt Gminy Mirów – Artur Siwiorek, Sekretarz Gminy Jastrząb – Jan Gula, Przewodnicząca Rady Powiatu – Anita Gołosz, Przewodniczący Rady Miejskiej – Marek Artur Koniarczyk, Przewodniczący Wojewódzkiego Zarządu NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego – Rafał Kruk, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej – mł. bryg. Krzysztof Banaszek, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – Elżbieta Pawlak, a także dziennikarze z lokalnych mediów.

Policjanci odebrali z rąk Zastępcy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu  mł. insp. Kamila Borkowskiego oraz Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Jarosława Popczyńskiego nominacje i odznaczenia.

Awanse na wyższe stopnie policyjne otrzymali:

NA STOPIEŃ ASPIRANTA SZTABOWEGO POLICJI

 •  st.asp. Duda Tomasz
 • st.asp. Lech Sławomir
 • st.asp. Mularski Wojciech
 • st.asp. Stopa Tomasz
 • st. asp. Tusiński Krzysztof

NA STOPIEŃ STARSZEGO ASPIRANTA POLICJI

 • asp. Berus Rafał

NA STOPIEŃ ASPIRANTA POLICJI

 • mł.asp. Basaj Robert
 • mł.asp. Brzeźniak Dariusz
 • mł.asp. Gozdek Przemysław

NA STOPIEŃ MŁODSZEGO ASPIRANTA POLICJI

 • sierż.szt. Świerczyński Radosław

NA STOPIEŃ SIERŻANTA SZTABOWEGO POLICJI

 • st.sierż. Durkil Przemysław
 • st.sierż. Łyżwa Ireneusz

NA STOPIEŃ STARSZEGO SIERŻANTA POLICJI

 • sierż.  Ślufarski Piotr

NA STOPIEŃ SIERŻANTA POLICJI

 • st.post. Guza Kamil
 • st.post. Sawicki Mateusz
 • st.post. Skórkiewicz Marlena 

Spośród funkcjonariuszy, Brązową Odznaką  Ministra Spraw Wewnętrznych „Zasłużony Policjant” odznaczony został – podkom. Witold Jezierski – Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego KPP w Szydłowcu.

Zarząd Główny NSZZP uhonorował nadaniem okolicznościowego medalu z okazji „25 lecia powstania NSZZP” niżej wymienionych policjantów:

 1. podinsp. Popczyński Jarosław
 2. podkom. Jezierski Witold
 3. asp. szt. Sodel Jacek
 4. asp. szt. Kalita Dariusz
 5. asp. szt. Gawęda Dariusz
 6. asp. szt. Wiesław Chrzanowski
 7. asp. szt. Basiak Remigiusz
 8. asp. szt. Zięba Piotr
 9. sierż. szt. Dujka Radosław
 10. sierż. szt. Świerczyński Radosław

Po wręczeniu aktów mianowania Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu mł. insp. Kamil Borkowski  oraz Komendant Powiatowy Policji w Szydłowcu podinsp. Jarosław Popczyński pogratulowali awansowanym i wyróżnionym z okazji Święta Policji, złożyli wszystkim serdeczne życzenia, które skierowali również do bliskich funkcjonariuszy i pracowników. Nie zabrakło również ciepłych słów i podziękowań od zaproszonych gości kierowanych na ręce Pana Komendanta za pracę i zaangażowanie szydłowieckiej Policji w poprawę bezpieczeństwa całego powiatu.

Podczas tej uroczystości pożegnał się ze służbą, odchodząc na zasłużoną emeryturę asp. szt. Wiesław Adamczyk, który przepracował w sumie 40 lat, a w mundurze ponad 35 lat.

Pracował na różnych stanowiskach w szeregach Policji, był policjantem pionu prewencyjnego, dzielnicowym, kierownikiem Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego, a od 2007 roku pracował jako dyżurny jednostki KPP Szydłowiec.

Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem wysłuchali wystąpienia Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Jarosława Popczyńskiego, który nie szczędził pochwał dla emerytowanego policjanta za zaangażowanie w służbę oraz koleżeńskość wobec koleżanek i kolegów z pracy.

Świeżo upieczonemu emerytowi życzymy  samych  spokojnych dni  oraz by znalazł sposób na atrakcyjne spędzenie czasu wolnego.

*Święto Policji obchodzone jest 24 lipca, na pamiątkę przyjęcia przez Sejm Ustawodawczy Rzeczypospolitej Polskiej 24 lipca 1919 roku historycznej ustawy o Policji Państwowej. Na mocy tego aktu została powołana formacja, która zgodnie z zapisem ustawowym stała się organem wykonawczym władz państwowych i samorządowych, odpowiedzialnym za ochronę bezpieczeństwa, spokoju i porządku publicznego.

O potrzebie kontynuacji i pamięci, oraz o symbolicznym wymiarze tego Święta trzeba pamiętać, wyrażając szacunek dla tych wszystkich, którzy pełnili tę służbę przed laty, a których doświadczenia należy przybliżyć młodym policjantom pokazując im, że służą w formacji z bogatą historią i tradycją.

sierż. Marlena Skórkiewicz