2022-05-17

Imieniny: Marka i Elżbiety

Obchody 75 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Szydłowcu

by Bartosz Kaluga on Wrzesień 2, 2014

W poniedziałek 1 września tradycyjnie w naszym mieście odbyła się uroczystość upamiętniająca wybuch II Wojny Światowej. W tym roku mija 75 lat od wybuchu tych tragicznych wydarzeń. W obchodach wzięli udział przedstawiciele miasta, powiatu, młodzież z szydłowieckich szkół, mieszkańcy miasta. I byli kombatanci. Ci, którzy pamiętali 1 września 1939 roku, choć może jeszcze wtedy nie wszyscy walczyli, bo byli za młodzi.

Amerykański dziennikarz Julian Brian który relacjonował wydarzenia z Warszawy we wrześniu 1939 roku powiedział:

„Polacy, gdyby Spartanie odżyli i zobaczyli wasz heroizm i bohaterstwo, waleczny i dzielny ten naród schyliłby przed wami czoło. Naród taki nie może być zwyciężony”.

Uroczystość upamiętniająca wybuch II wojny światowej rozpoczęła się od mszy w Kościele św Zygmunta o godz. 18. Eucharystie poprowadził Ks. Proboszcz Adam Radzimirski , wraz z wszystkimi księżmi z tej że parafii . W trakcie mszy św zgromadzeni modlili się w intencji Tych ,którzy oddali życie za nasz kraj podczas II Wojny Światowej.

Po mszy świętej uczestnicy pomaszerowali wprost na cmentarz parafialny gdzie spoczywają Żołnierze Wojska Polskiego polegli za ojczyznę 8 września 1939 roku w miejscowości Barak i Żołnierze Armii Krajowej polegli w latach okupacji .

Na cmentarzu nad mogiłami Ksiądz Adam Radzimirski przewodniczył w modlitwie za poległych żołnierzy w kampanii wrześniowej 1939 roku oraz żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Zaprosił również wszystkich obecnych, na 7 i 8 września, na uroczystości upamiętniające rocznicę Bitwy pod Barakiem.

Następnie przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów, zapalono znicze i w chwili zadumy wysłuchano trębacza z Miejskiej Orkiestry Dętej Pana Mariana Nowaka.

Tekst  i foto  A.G.