2022-05-19

Imieniny: Bogny i Florentyny

Obchody 153-rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

by Marek Sokołowski on Styczeń 21, 2016

Strzelcy Związku Strzeleckiego, przy mogile Powstańców Styczniowych w Szydłowcu. Fot. Archiwum M. Sokołowski)

W piątek 22 stycznia w Szydłowcu rozpoczną się uroczystości rocznicowe związane z 153 rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego. Program uroczystości w Szydłowcu w dniu 22.01.2016 r. jest następujący:

Godz. 15.00 – rozpoczęcie centralnych uroczystości na Rynku Wielkim z udziałem pocztów sztandarowych, kombatantów, Miejskiej Orkiestry Dętej, strzelców Związku Strzeleckiego i uczniów szkół gminy Szydłowiec, gości i mieszkańców .

Godz. 15.30 – msza św. w intencji Ojczyzny i Powstańców z udziałem Miejskiej Orkiestry Dętej w kościele św. Zygmunta, a po nabożeństwie nastąpi złożenie kwiatów na płycie pamiątkowej księdza Aleksandra Malanowicza.

Godz. 16.30 – przejazd delegacji uczestniczących w uroczystości na cmentarz parafialny, złożenie kwiatów na grobach poległych Powstańców. Godz.

16.50 – złożenie kwiatów przy kapliczce (skrzyżowanie ulic Kąpielowej, Narutowicza, Sowińskiego).

Godz. 17.00 – spektakl poetycko-muzyczny pn. „Pamiętamy Cię” w wykonaniu Teatru Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” pod kierunkiem Sławy Lorenc-Hanusz na scenie szydłowieckiego zamku.

Rocznicowe obchody odbędą się także w sobotę 23 stycznia w Kierzu Niedźwiedzim, Suchedniowie i Bodzentynie oraz w niedzielę 24 stycznia w Wąchocku.

Organizatorami szydłowieckiego etapu obchodów rocznicowych są: Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, Federacja Kapituła Równość-Wolność-Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania 1863 r. oraz Związek Strzelecki Oddział Szydłowiec.

Notka historyczna. W nocy z czwartku na piątek z 22 na 23 stycznia 1863 roku, Sadek był jednym z głównych miejsc koncentracji oddziałów powstańczych. Do Sadku generał Marian Langiewicz, skierował prowadzonych przez inż. Bernarda Klimaszewskiego suchedniowskich górników i hutników w sile ponad 200 ludzi. Przybyli na to miejsce koncentracji przed atakiem na Szydłowic, także sprzysiężeni z okolicznych miejscowości, a także grupa ludzi z majątku pod Wąchockiem i z samego Wąchocka. Razem w Sadku zebrało się około 250 powstańców. Dowodzili tymi grupami powstańczymi: wspomniany B. Klimaszewski, August Jasiński, bracia Dawidowiczowie, bracia Prendowscy, Jezierski. Do obozowiska około godz. 23  przybył M. Langiewicz. Zlustrował on obóz i zarządził wprowadzenie porządku oraz formowanie kolumn marszowych i wyruszenie do ataku na Szydłowiec. Po drodze dołączył prowadzony przez Mieczysława Koryckiego, oddział liczący około 100 ludzi. Sformowany z uczniów gimnazjów, czeladzi rzemieślniczej i urzędników z Radomia.  Powstańcy uderzyli na miasteczko dopiero 23 stycznia około godz. 2 w nocy. Partia powstańców wychodząca z Sadku, rozdzielona została na trzy grupy, które miały do zaatakowania: pierwsza kwatery żołnierzy w Rynku, druga prowizoryczne koszary na skraju miasta i trzecia magazyn wojskowy z bronią, amunicją i zapasami wojskowymi.

Po ataku na Szydłowiec, który ostatecznie się nie powiódł, powstańcy przez Sadek wycofywali się do Wąchocka.