2019-04-18

Imieniny: Piotra i Mikołaja

Noworoczna zbiórka krwi w Szydłowcu zakończona sukcesem

by Bartosz Kaluga on Styczeń 27, 2014

Jak już wcześniej wspominaliśmy, w niedzielę 26 stycznia w Szydłowcu na placu przy Państwowej Straży Pożarnej odbyła się pierwsza w tym roku zbiórka krwi. Już z samego rana do naszego miasta zawitał najbardziej rozpoznawalny przez mieszkańców autokar. Jeździ nim personel ruchomego punktu poboru krwi. Pomimo śnieżnej pogody i zimna na dworze w ambulansie panowała bardzo gorąca atmosfera, a dawcy po raz kolejny udowodnili że potrafią przyjść z pomocą potrzebującym w każdym momencie.

Krew oddało 21 osób i uzbierano ponad 9 litrów krwi, choć chętnych było dużo więcej. Niestety nie każdy zawsze może oddać, bardzo często na przeszkodzie stroją problemy z ciśnieniem, niskim poziomem hemoglobiny bądź drobnymi infekcjami dyskwalifikującymi chętnych jako dawców krwi w danym momencie.

Każdy oddający otrzymał tradycyjnie czekolady, ciepłą kawę, herbatę i ciastko ufundowane przez sponsorów. Wiceprezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Ziemi Szydłowieckiej Jerzy Gawor powiedział że dobrze zdaje sobie sprawę, iż w bankach krwi nie ma jej wystarczającej ilości, nawet by zaspokoić wszystkie bieżące potrzeby. Dlatego też będzie starał się jak najczęściej organizować zbiórki krwi w naszym mieście, aby dołożyć cegiełkę do zdrowia innych ludzi. Bardzo cieszył go fakt iż ciągle przybywa wielu nowych krwiodawców, oraz że z zaproszenia do oddania krwi skorzystał Przewodniczący Rady Powiatu Marek Sokołowski.

Organizatorami zbiórki krwi byli: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. Dr Vietha w Radomiu, Stowarzyszenie Krwiodawców Ziemi Szydłowieckiej, Burmistrz Szydłowca Andrzej Jarzyński oraz Fundacja „Bliżej Siebie”.

Autor tekstu i zdjęć: A.Gawor.