2022-07-07

Imieniny: Emila i Cyryla

Nowa szansa dla radomskiego lotniska

by Marek Sokołowski on Luty 26, 2016

Linia SprintAir uruchomi nowe kierunki z Radomia. Wkrótce polecimy do Wrocławia, Gdańska oraz Berlina i Pragi. Linia połączenia obsługiwać będzie małym samolotem — 33 miejscowym Saabem 340, takie krzepiące  informacje przedstawiono dziś 26 lutego w Radomiu.         

Samolot obsługujący połączenia będzie bazowany na radomskim lotnisku. Pierwszy lot zaplanowano jednak dopiero 18 kwietnia 2016,  już po rozpoczęciu sezonu letniego. Sprzedaż biletów ma rozpocząć się 1 marca.  SprintAir będzie wykonywała z radomskiego lotniska 14 operacji tygodniowo. Najtańsze bilety na trasach krajowych kosztować będą 99 złotych, a na lotach zagranicznych — 149 zł. Miejmy nadzieję, że te kierunki znajda uznanie radomian i mieszkańców okolicznych miast i miejscowości.

W związku z przeszkodami terenowymi pas startowy radomskiego lotniska liczący 2000 metrów, dla lotów cywilnych może być wykorzystywany tylko na długości 1700 metrów. W związku z tym, nie mogą z niego korzystać większe samoloty. Spółka zarządzająca lotniskiem wystąpiła do wojewody mazowieckiego o pozwolenie na rozbudowę płyty postojowej lotniska i pozwolenia na przedłużenie drogi startowej o 500 metrów i instalację systemu precyzyjnego lądowania ILS.

Obecnie z lotniska w Radomiu nie odbywają się regularne loty pasażerskie. Na początku tygodnia 22 lutego, współpracę z radomskim portem zakończyły czeskie linie Czech Airlines, które wykonywały loty do Pragi.